E shtune, 23.09.2023, 04:36 AM (GMT+1)

Search by date: 9/13/2023

Sabile Basha: Bedri Pejani - Atdhetari i pakompromis për Shqipërinë Etnike

Bedri Pejani ka qenë figurë poliedrike shqiptare; nënshkrues i Shpalljes së Pavarësisë të Shqipërisë; publicist dhe kryetar i Lidhjes së Dytë të Prizrenit. Bedri Pejani u lind më 10 tetor 1885, në qytetin e bukur të Pejës. Ishte i biri i Abdi Thaqit dhe i nënës Bahtijare, e lindur Spahiu. Bedri Pejani shkollën e mesme e ndoqi dhe e kreu në...

Kalosh Çeliku: 'Amaneti' i nanës

Papritmas, perderisa e pres djalin në parking, vjen një i panjohur në rolin e lypësit. Ose, rrufjanit. Dhe, më thotë: a, ke të më japësh dhjetë denarë! I them: përse?! ?ka të duhen?!-Për ta fshirë bythën. Përgjigjet.-Jo, i përgjigjem: nuk i kam dhjetë denarë. Ja,  njëqind...

Florim Zeqa: Shkaqet e rënjes së interesimit të mërgatës për organizim!

Si asnjëherë më parë gjatë historisë në krye të shtetit janë pseudovlerat dhe pseudopatriotët, kurse të anashkaluar dhe të harruar kanë mbetur intelektualët e kalibrit, aktivistët dhe veprimtarët që për dekada kanë mbajtur mbi supet e tyre barrën e organizimit dhe rezistencës kundër pushtuesve serbë, thënë ndryshe e anashkaluar ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora