E shtune, 23.09.2023, 04:29 AM (GMT+1)

Search by date: 9/12/2023

Sabile Basha: Gjergj Martini – Shkodrani që u flijua për Kosovën

Mësuesi atdhetar, Gjergj Martini u lind më 29 gusht 1917 në Hot të Shkodrës. Baba kishte Martinin dhe nënën Pashkë. Qysh herët mbeti jetim, për të u kujdesën kushërinjtë e tij. U shkollua në Shkodër, në të cilën e kishte dërgua famullitari i fshatit. Gjergj Martini kishte kryer gjimnazin e ulët, për të vazhduar më vonë...

Visar Zhiti: Gjergji im!

Është Gjergji, Gjergj Hani, bashkëvuajtësi, jeton në Tiranë, duhej takuar patjetër, nuk ishte vetëm malli, kisha biseduar me të së voni, nga larg, me këto mjetet moderne, ishim shkruar, i lexoja meditimet dhe esetë e tij, ia dija sinqeritetin dhe mençurinë, konservatorizmin dhe idetë, që shkonin lart, jo te shteti...

Vahit Nasufi: Votra që mban gjallë traditat kërçovare në Zvicër

Dikur odat (dhomat), e burrave në trojet shqiptare, kanë qenë shumë të famshme, në të cilat sipas traditave shqiptare, janë pritë musafirët, janë marrë vendime, të ndryshëm, kanë kënduar këngë, kanë bërë humor, kanë luajtur lojëra të ndryshme dhe shumëçka tjetër, por, sot ato oda i ka mbuluar pluhuri i harresës...

Timo Mërkuri: Filozofia e një poezie moderne

Gjëja e parë që të shkon ndërmend në leximin e poezisë së Albina Idrizit “Të tjerë do të vijmë”(Trokitje të prushta: “Beqir Musliu”, Gjilan 2022, f.16) është mundësia e një qasjeje të saj me me thënien e Heraklitit: "Nuk mund të lahesh dy herë në të njëjtin lumë", por pas një meditimi më...

Meti Rexhepi: Njëshi rrënues a ndërtues

Një motiv i fortë me ëndjen në brendi më shtyn, që t`i dhuroj botimet e mia në gjimnaz. Përse pikërisht në gjimnaz? Në gjimnaz ngase ishte gjimnazi i rinisë time, gjimnazi i ëndrrave të mia rinore. E kam përshtypjen se kopertinat  e këtyre librave nga djemtë dhe vashat e gjimnazit, nuk do të mbeten pa i hapur...

Dorian Koçi: Shtëpia e Kuvendeve të Tepelenës

Kjo është një foto e misionit holandez kur mbrriti në Tepelenë në fillim të marsit 1914. Misioni holandez i kryesuar nga Majori De Waal dhe Kapiteni Sonne u takuan me parinë e Tepelenës dhe diskutuan mundësinë për të marshuar drejt Gjirokastrës. Në foto burri i veshur me uniformë ushtarake dhe qylaf në kokë është Sadulla Agaraj...

Atdhe Geci: Konkretësi

Çamëri, toka ime me pjesë të atdheutmë lë të puthi dhe të përqafoj shumëjo si dashnor por si bir e atdhetari yt,dhe të këndoj këtë poemë me ëndërr: Çamëri, motër e të gjithë shqiptarëvedisa janë udhët e lirisë që na bëjnë tëbashkuar me Shqipërinë dhe atdheun...

Mihal Gjergji: Poeti

Me bririn e Hënës ta pijaNjë kup’ me raki a me verëMe botën kundruall të rrijaSe bota s’kupton asnjëherë Në brazda të gjata mendimiTë ndalja një çast vetmitarMë lodhi kjo perde trishtimiQë nderet mbi shpirtin e vrarë...

Sevdail Hyseni: Kasneci

Në këtë anë të LuginësKa një lloj kasneci,Mundohet të nxjerrQumësht nga buburreci. Dikur në komunizëmIshte paksa ndryshe,Kasnecët kërkoninQumësht dallëndyshe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora