E shtune, 23.09.2023, 04:16 AM (GMT+1)

Search by date: 9/11/2023

Xhelal Zejneli: Krimet serbe në Shqipëri

Për krimet e ushtrisë serbe në Shqipëri gjatë luftërave ballkanike 1912-1913,  socialdemokrati serb, Kosta Novakoviq, midis tjerash shkruan:“Në shënimet nga Shqipëria e kam demaskuar politikën imperialiste serbomadhe.Nuk mund t’ia fal Komandës supreme dhe qeverisë sonë...

Blerim Latifi: Kush ishte heroi që kishte guxuar të përballej me përbindëshin?

Ky lajm gazete është i vitit 1938. Në të paraqitet vrasja e Arkanit të kohës së Kralit, Mili? Kërsti?it. Shkrimi më poshtë flet kontekstin e kësaj ngjarje.Në të drejtën romake ekzistonte figura e "homo sacer". Ajo përfshinte njerëzit e përjashtuar nga çdolloj e drejte e ligji. I dehumanizuar, i zhveshur nga çdo e drejtë...

Hamdi Hysuka: Mati, kryeqendra kombëtare e poezisë

Më 2 shtator 2023, për të shtatin vit me radhë, Klubi Letrar "Pjetër Budi" Mat organizoi Festivalin Kombëtar të Poezisë “Muza Poetike Budiane”. Morën pjesë dashamirë të fjalës poetike, shkrimtarë, poetë, artistë nga trojet shqiptare, brenda e jashtë kufinjve të Shqipërisë: nga Mati, Durrësi, Tirana, Shkodra, Kukësi, Dibra, Lezha, Fieri, Korça, Devolli, Prishtina, Gjakova, Prizreni, Podujeva, Deçani, Tetova...

Deklaratë për të denoncuar situatën politike në Shqipëri

Deklaratë për të komunikuar dhe denoncuar situatën politike në ShqipëriDrejtuar:Të gjitha forcave politike në Itali dhe në Evropë,Parlamentit Evropian;Komisionit Evropian dhe Këshillit Evropian;Komisionit të Zgjerimit të BE-së;Grupit të Partive Konservatore ECR, PPE dhe Grupit PSE;Për informacion të gjitha mediave...

Femi Cakolli: Poshtnimi i shpirtnisë shqiptare

Gani Mehmetaj është i njohur dhe i  pranishëm në jetën kulturore të  vendit tonë qe shumë vjet, i  njohur dhe i  pranishëm në gazetarinë shqiptare qe disa dekada, i njohur si shkrimtar (autor romanesh, dramash dhe ese filmash), si dhe si pedagog dhe po ashtu edhe drejtor i  “Kosovafilmit. Libri më i ri i tij mban titullin “A din Zoti shqip”...

Kalosh Çeliku: 'Manifestime kulturore' me veshje partiake

Vite me radhë, jemi përpjekur të organizojmë një Manifestim Kulturor Tradicional Ndërkombëtar: “Ditët e Naimit”, në Tetovë (1995). E, më vonë: “Takime nën Rrap”, në Shkup (1997). Dhe, Ditët e Humorit dhe Satirës “XHA DERALLA”, në Kërçovë. Po, nuk e deshi Zoti deri në vitin 1996 dhe 2003 t’ua hudhim themelet këtyre manifestimeve...

Florim Zeqa: Animi kah e keqja e jo kah e mira!

Historia e Re për shqiptarët e Kosovës konsiderohet periudha e viteve të 89-90-të e këndej, e cila ndërlidhet me hapjen e proceseve demokratike dhe lëvizjen politike mbarëpopullore (LDK) për liri, pavarësi dhe demokraci në krye me liderin shpirtërorë, presidentin historik, Ibrahim Rugova, i cili me filozofinë e tij paqësore u bë sinonim i...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora