E shtune, 24.07.2021, 08:50 PM (GMT+1)

Search by date: 7/9/2021

Fahri Xharra: Kumrija që e dëshpëroi Kancelaren e madhe Zonjën Merkel!

Kumrija  refugjate, e ikur nga serbët në kampin e Stankovcit ( fotoja lart ), dhe Kumrija e rahatuar në Gjermani , si turko arabe.Interesant me ne !  Në tokat tona nuk e kemi asnjë vullkan as të gjallë e as të heshtur, por ne kemi erupcione vullkanike aq shumë sa që nëse shikohen në madhësinë e dëmit që ia sjellin kombit mund të...

Nikoleta Kovaçi: Tutori i Policisë!

Gjithnjë kam besue se në çdo sektor të këtij vendi do të gjendet dikush që do të ngrejë krye kur fyhet qoftë edhe në emen shumice! Sepse gjithnjë dhe gjithmonë besoj se ka njerëz të denjë e të virtytshëm që nuk e shesin dinjitetin e tyne qoftë edhe për bukën e fëmijëve të tyne! Po k’tu, në k’të çmendinën tonë ndodh ndryshe!...

Blerim Latifi: "Ndërhyni me trupa tokësorë në Kosovë"

Edgar Morin është një nga filozofët më simpatikë të Francës. Dje i paska mbushur plot 100 vjet jetë. Autor i mbi 90 librave nga fusha e filozofisë dhe shkencave sociale, ai ende vazhdon të shkruaj dhe të merret me problemet e aktualitetit. Një mendje briliante që duket sikur nuk do t'u nënshtrohet ligjeve të biologjisë...

Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm

Me urdhrin e datës 21.1.1966 u krijua Reparti nr.318 Qyteti Stalin (sot Kuçovë), si vend për përqendrimin dhe vuajtjen e dënimit të grave. Një javë më vonë mbërritën nga Punëtoria Qendrore e Artizanatit në Tiranë fillimisht 80 gra, duke shkuar në pak javë në 120 të dënuara. Qëllimi i formimit të repartit ishte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora