E shtune, 24.07.2021, 09:47 PM (GMT+1)

Search by date: 7/20/2021

Edison Ypi: Çuni oficerit

Çuni oficerit nuk ishte i keq, i flliqt, i pabesë, llapaqen, intrigant. Çuni oficerit ishte të gjitha këto bashkë.Sekretari i partisë duhej rrahur. Drejtori i ndërmarrjes duhej shkelmuar. Spiuni i lagjes duhej pjekur në hell. Çuni oficerit duhej pështyrë...

Enver Bytyçi: Ushtria e Kosovës dhe e Shqipërisë bashkohen në NATO!

Para disa vitesh kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, vizitoi Kosovën dhe në fjalën e tij në parlamentin e saj hodhi idenë e një presidenti të përbashkët shqiptar! Kjo deklaratë aso kohe nuk u bë rastësisht. Rama dhe Vuçiç kishin rënë dakord që Kosova të ndahej dhe pjesa e mbetur të bashkohej me Shqipërinë. Ky aksion politik do të duhej...

Xhemal Ahmeti: Kritika në favor të Serbisë

Çka doni ju kritikuesit e Kurtit? Tu themi serbëve ecni merrni asociacion e çka të doni se s'jetojmë dot pa keksat e juaja? Si mundesh të jesh me një gomillë që refuzon të marrë në dorë listën e e fëmijëve të pagjetur. Nuk ka organizatë ndërkombëtare, as BE as dreq që mund të kategorizojë si sjellje pozitive këtë gjë, por vetëm sjellje të një qenieje që frikohet tua shoh fytyrat...

Ndue Dedaj: Vera pa Covid dhe ''pandemia'' e tranzicionit

Vera është mbase stina më e përshtatshme për të medituar, pasi pushon “zhaurima” e politikës, dëgjohet më shumë shushurima e gjetheve të pyllit dhe përkundja e valëve të detit. Të vetmet lajme tashmë janë ato të motit, çfarë thonë sinoptikanët për ditët në vazhdim, do të mbajë për plazh apo do të ngrëmë “leckat” e të ikim

Gjokë Dabaj: Tragjikomedi në skenën politike të Brukselit

A. Vuçiqi i thotë A. Kurtit: Mos u kthe në shekullin XIX, kur vetë jeton në shekullin XIII. Evropa i jep të drejtë A. Vuçiqit.Kjo është tragjikomedia që po luhet sot në skenat politike të Evropës sonë. Pa moral e rrjedhimisht edhe me logjikë të deformuar! Me logjikë të tjetërsuar deri në shkallën e patologjisë...

Albert Zholi: Margarita Xhepa - Çmimi në Prespë solli një frymë dhe model të ri

Ditët e fundit aktorja Margarita Xhepa “Nderi i Kombit” u vlerësua me çmimin “Actor of Europe”. Në edicionin e tij të 19-të festivali ndërkombëtar i teatrit “Actor of Europe”, që zhvillohet nën siglën “Liqen pa Kufij” në Prespë të Maqedonisë të Veriut, shpalli çmimet për artistët. “Actor of Europe 2021” ku zonjës...

Kalosh Çeliku: Rrufjani i parafundit i Kalosh Ҫelikut

Përndjekje, partiake. Politike, “ kuqezi”:Në mjetet e informacionit. Polici.Dënim, punoj si mësues në MalësiDimër i Madh, në Kërçovë. Dhe, Shkup.Edhe, pse: Nateditë, prisnin “Fatosi”“Gëzimi”. Revista letrare për fëmijë’. Arratisur, pesëmbëdhjetë vite në MalësiEgërsirave Malit. Larg qytetit. Njerëzimit...

Hamdi Hysuka: Shërbim artisti ndaj atdheut

Këto ditë pranvere të vitit 2021 serisë së veprave poetike të anëtarëve të Klubit Letrar “Pjetër Budit” Mat iu shtua vëllimi “Lule Shqipërie”, i autorit emigrant Xhavit Gasa, i cili edhe pse jeton në Londër, shpirtin e zemrën i ka në Shqipëri. Janë njëqind poezi të shkruara me dhimbje e mall, me varg të butë, herë klasik e herë të lirë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora