E shtune, 24.07.2021, 09:45 PM (GMT+1)

Search by date: 7/18/2021

Frank Shkreli: Zbulimi i varrit masiv në Përmet...

Mediat shqiptare njoftuan pardje, zbulimin e një varri masiv të viktimave të komunizmit në Përmet. Zbulimi u bë aksidentalisht nga një firmë ndërtimi. Për një shumicë të mediave shqiptare, zbulimi i këtij varri masiv, u trajtua si diçka e re, si një “lajm”, sikur nuk e dinin deri tani se anë e mbanë Shqipërisë, ka varre masive të tilla nga...

Armela Hysi: Artistja dhe piktorja Amantia Rrokaj

Kushdo që njeh ndopak historinë e lashtë të gadishullit tonë njeh dhe qendrën e banuar të Amantias, një organizim politiko-shoqëror e kulturor ilir, zanafillat e detajeve historike të së cilës datojnë përreth shekullit të pestë para erës sonë. Por ky shkrim i përkushtohet një perëndeshe të kohës sonë, me emrin e lashtë Amantia...

Tahir Bezhani: Prend Buzhala - Zërat jashtë vetvetes

Kur të lexosh një vepër, e ajo të prekë ndjesitë, si lexues nuk mund  të ndalesh për asnjë moment pa i thënë pak fjalë përshtypjeje nga ai libër. Autori i librit, z. Prend Buzhala, është personalitet i njohur i letrave shqipe në mbarë trojet shqiptare e jo vetëm. Lexuesi  kur ka në duar leximin e ndonjë...

Fritz Radovani: 19 Korrik 1967

19 Korrik 1967: Kjo ditë e nxehtë asht gjetë që aty nga ora 14.00, në pishën e zhegut, një xhips i Sigurimit të Shtetit në Shkoder, me u ndalue para Gjykatës së Rrethit (tek shtëpia e Dr. Kadukut), dhe në mes të një grupi policësh të mbërthyem me armë në dorë, rrethohet një Burrë që shihet me vështirësi i lidhun duersh...

Xhelal Zejneli: Defansiva e faktori politik shqiptar në Maqedoni

Strategjia e Gruevskit është të shkaktojë defansivën e politikës shqiptare. Pra, në një anë i kemi kërkesat e faktorit politik shqiptar, në anën tjetër i kemi vendimet nacionaliste maqedonase, me përmbajtje antishqiptare. Faktori politik shqiptar, i ballafaquar me vendimet nacionaliste të VMRO-së, tanimë ndodhet në dy fronte...

Hilmi Saraçi: Trepça pasuria dhe krenaria jonë kombëtare

Në një luginë në mes të maleve të Pretenit dhe atyre të Kutllovcit, bri rrugës që të shpien për në malet piktoreske të Shalës së Bajgorës, rreth 10 km në veri-lindje nga Mitrovica, gjendet miniera Trepça në Stan Tërg, më e mëdhja në Evropë për nxjerrje të metaleve të plumbit, zinkut, arit e argjendit. Kosova asnjëherë...

Historia, jeta politike, sociale dhe kulturore e Kaninës në një studim

Së afëmi lexuesi do të ketë në duar librin studimor “Kanina e Lashtësisë dhe Princi Gjergj Arianiti”  me autore Vilhelme Vrana Haxhiraj“Kanina e Lashtësisë dhe Princi Gjergj Arianiti”, është një vepër studimore e çmuar që hedh dritë mbi lindjen dhe zhvillimin e jetës në Kaninë, qysh nga prehistoria deri në Luftën e Vlorës...

Përparim Hysi: Babush!

In memoriam,  Profesor-doktor MURAT GECAJ (29 mars 1940-16 korrik 2020) BABUSH!Sa vështirë që e ndjej veten, kur zë e të shkruaj për ty. E di pse? Se, të shkruash për jetën e një njeriu,  do të thotë që ta rindërtoshë atë.Këto fjalë i ka lënë një DITURAK e PROFESOR i madh që quhet MOIKOM ZEQO...

Aurel Dasareti: O qafëleshë të mallkuar, mos e ngacmoni fëmijën, edhe nëse e urreni babanë e saj, Albinin!

Fundërrinat (“politikanët” shqipfolës), thënë më mirë, hajnat, llumi, turmë mileti i të moshuarve (plakash dhe pleqve) agresiv gërgasës e të korruptuar deri në vesh, e ngacmojnë dhe trazojnë një fëmijë të vogël, “faji” i së cilës është një fustan i zakonshëm që prindërit e saj ia kanë blerë me lekët që i kanë fituar me djersë. Nëna e saj ka...

Luan Kalana: Filozofia e jetes-Urtesia popullore

"Ju nxjerte goja mjalte,t'u thafte gjuha ! -popullore-Ju, qe beni marrezi,te keqia,qe keni urretje ,hakmarrje e mallkime,Perendia e ka bere Njeriun-shenjteri,,per dashni,paqe e miresi ,jo lufte e armiqesi...

Sevdail Hyseni: Ku mbeti Lugina?!

-Presheva që duketNuk do kallauz,Në çdo dhjetë shtëpiNa del një baksuz! Ndryshe në BujanocS’mbetet kush pa punë,Prapa çdo shqiptariFshihet një spiun! Ndërsa në MedvegjënE zhytur në gropë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora