E shtune, 24.07.2021, 09:06 PM (GMT+1)

Search by date: 7/14/2021

Frrok Vukaj: Martinajt e Tropojës në New York e pinjolli Lush Pepa

Kur kalon nga Qafa e Kolçit e zbret  për në Nikaj-Mertur, çdo udhëtari i dalin para sysh pamje përrallore në çdo stinë: majat e larta e kreshtat e maleve shumicën e kohës të zbardhura me borë, pyjet e paanë të rritura shumë vitet e fundit, rupat e livadhet e gjelbëruara, prozhmet me lajthi e kashnjetet me gështenja e arra, pemëtoret e...

Fritz Radovani: At Meshkalla - Art e moralitet

Për me mbërrijtë sadopak e me kuptue se kush ishte Pader Mëshkalla në art, mjafton me lexue një artikull të Tij që kishte titullin: “Art e moralitet”, botue në gazetën e përdyjavëshme “Tomorri i vogël”, në Tiranë, me 15 gusht 1942. Artikullin e përfundon kështu: “Kush mbjellë erë, korrë stuhi, thotë një proverb i huej!”. Ai që e lexon tashti...

Fahri Xharra: Mos po perëndon dielli i shqiptarëve?

Jemi apo nuk jemi ata që me dekada kemi trokitur ne dyert e shteteve te civilizuara për të pasur pak mirësi për ne,  për popullin tonë të shkapërderdhur? Neve aspak nuk na takon që të ndërhyjmë në punët e të tjerëve. Jemi ende në gëzhojën tonë dhe gjithsesi duhet ta ruajmë vetveten e të mos biejmë pre e ndikimeve...

Ago Nezha: Albert Zholi, maratonomaku i letërsisë

Albert Zholi, heshtazi pa bubullima e vetëtima siç lëshojnë disa krijues të ditëve të sotme të demokracisë, ka shkruar jo pak, por plot 22 libra, duke filluar nga monogra fi të, tregimet, publicistikë, intervista, romane e deri te eset. Ai ka ditur të trokasë në të gjitha portat e krijimtarisë me një “tufë çelësash” në dorë dhe ka gjetur...

Ndue Dedaj: Mirdita në Arkivin e Vatikanit

Më 14 korrik 2021, në Akademinë e Shkencave, Tiranë, paraqitet libri “Mirdita në Arkivin e Propagandës Fide në shekujt XVII-XX” (“Shoqata e Jezuitëve”, Tiranë 2020), shqipëruar dhe përgatitur për botim nga Arben Ndreca, që ka botuar përkthime nga letërsia amerikane, angleze, ruse dhe kroate, si dhe kontribute origjinale në...

Florim Zeqa: Ngulfatja e shpirtit për së gjalli!

“Nuk botohet kjo!”, ishte përgjigja e shkurtër e një portali pas shkrimit sa monumental, po aq profetik të datës 19.02.2020, me titull; “LVV+LV apo lista me 3V nuk janë formula ç’kapjses së shtetit!” Siq duket nga ky moment u mbyllën dyert për shkrimet e mia në këtë portal pas një bashkëpunimi 10 vjeçar!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora