E shtune, 24.07.2021, 08:45 PM (GMT+1)

Search by date: 7/12/2021

Ilir Çumani: Atdheu i mban në gji dinjitarët stoik si ti...!

Shuhet URAN KOSTRECI, një nga Simbolet më domethënëse e më stoike të rezistencës antikomuniste në vendin tonë, antikonformisti më i pashembullt i regjimit të diktaturës në Shqipëri dhe jo vetëm; por, edhe i regjimit të një sistemi të degraduar e korruptiv demokrature që e maskoi këtë periudhë 30 vjeçare...

Edison Ypi: Fshati me emër qëni

Do i bie Labërisë si gjuetari sorkadhes, brinjë më brinjë, nga Vlora në Tepelenë.Sado e vështirë të jetë, sado pengesa të ketë, edhe sikur pa ujë e pa bukë të mbetem, edhe sikur të dërrmohem e të gjakosem.Do vete ta shoh atë vend të magjishëm...

Enver Bytyçi: Ringjallja e teorisë serbe, Ballkani-ballkanasve

Në historinë diplomatike dhe politike të Serbisë një vend të veçantë ze injektimi i një teorie të  përsëritur gjithnjë në kohë të caktuara, e cila njihet si teoria “Ballkani-ballkanasve”! Sa herë që në Beograd kanë nevojë të tundin degën e ullirit “në kërkim të paqes” si favor për Serbinë, politikanët e këtij vendi...

Keze Kozeta Zylo: U kujtofsh përgjithmonë Uran Kostreci!

Sot është ndarë nga jeta luftëtari i Lirisë Uran Kostreci i cili qëndroi i pamposhtur nga diktatura komuniste.  Në homazh të tij po sjelle esenë: “Ai iku me petka të bardha drejt vdekjes”…, marrë nga libri “Pabesia” ku pata fatin ta kem dhuratë si kujtim nga vetë autori.Perëndi ki mëshirë për mua...

Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri

Me urdhrin e datës 24.12.1976 Reparti nr.318 u vendos në Kosovë të Elbasanit. Synimi i zhvendosjes nga Qyteti Stalin ishte aktivizimi i rreth 400 grave të dënuara në punë bujqësore, por edhe punë të tjera brenda repartit. Në nëntor 1978 këtu gjendeshin 426 gra, prej të cilave 60 të dënuara për arsye politike. Në vitin 1980...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora