E shtune, 24.07.2021, 08:31 PM (GMT+1)

Search by date: 7/11/2021

Bedri Tahiri: Plagët e Gjeneralit - Dëshmi të Luftrave Çlirimtare

Djaloshi sypishë i Çukasit (ish Skoqnës), Mensur Kasumi (1966), pasi mbaroi mësimet e fillores dhe Akademinë e Rendit Publik dhe Vetëmbrojtjes Shoqërore në Vushtrri, ia mësyu Akademisë Ushtarake në Sarajevë, për ta përvetësuar mirë e mirë artin luftarak, sepse e dinte se vendi i tij kishte nevojë për...

Blerim Latifi: Rast i pashembullt në analet e diplomacisë

Ministrja Gërvalla ka bërë shumë gabime prej se është vënë në krye të diplomacisë tonë. Fjalimi i saj në Këshillin e Sigurimit, ku foli për bombardimin e Beogradit nga gjermanët në vitin 1941, ishte pa sens diplomatik dhe meritonte gjithë kritikat që mori. Intervista e saj në gazetën zvicerane...

Hasan Hasanramaj: Artisti shqiptar që ka bere emër në Evropë dhe botë

Skulptori i mirënjohur në botë - Destan Gashi i lindur në fshatin Zoqishtë të Rahovecit  për talentin e tij të veçantë u reflektua që në moshën e fëmijërisë së hershme kur edhe filloi të punojë figura me argjilë të thatë, të mbledhur në kodrat përreth fshatit të lindjes të cilat ia tërhiqnin vëmendjen e arsimtarit të artit...

Aurel Dasareti: Kurdoherë që reja është e dendur, fillojnë magjitë

Shpresat, planet dhe iluzionet janë elementet rinovuese të jetës. Janë agimi, shkëlqimi i të cilave të magjeps me qetësi.Shpresa është një bimë e kursyer, ajo lëshon filiza të rinj në errësirë ​​sa herë që ribëhet. Shfarosja e shpresës është njëhistori e gjatë, mbase e pamundur. Asgjë nuk jeton si e verdha...

Gani I. Mehmeti: Prof. Dr. Shefki Sejdiu

Më 8 qershor 2021, profesori mbushi 85 vite, Urime!Disa skica jete të veprimtarisë politike të Prof. Dr. Shefki Sejdiut:Ishte vetëm 30 vjeç më 1966, kur mbasi kishte përfunduar fjalën e tij Fadil Hoxha në sallën e filmit në Podujevë, pas Plenumit të Brioneve të Jugosllavisë, më 1966, kishte thënë!...

Gjon Keka: Humanistët e famshëm arbërorë

Humanistët e famshëm arbëror:Marin Barleti, Profesor, shkrimtar, humanistGjon Gazulli Astronom ,diplomatNikollë Leonik Tomeu, Matematicient ,humanistPal Engjëlli, Diplomat, humanistPjetër Budi, Poet, shkrimtar, humanistPjetër Bogdani, doktor i filozofisë, humanist...

Kalosh Ҫeliku: Syza dielli

E kisha mashtruar Veten: me Gra besnike, raki rrushi, dhe Dy shtama me verë te Zonjës Di. Syzat e Gruas Besnike, që pas vdekjes time klinike në Voskopojë (2000).Dhe,  Ringjalljes, pas një aksidenti komunikacioni rrugës në për në Korrçë, pa shenja jet:e e paralajmërova Luftën guerile (2001) në Maqedoni?! Paprtimas, në...

Fatmir Halimi: Arben Kurteshi - Pak filozofi

Shkrimtari Arben Kurteshi deri me tani njihet si poet dhe shkrimtar me librat e tij Tingujt e zemrës dhe romanin e tij të fundit Plisi.Libri Pak filozofi i autorit Kurteshi është një sprovë e madhe për të edhe në dimensionin e shkencës së filozofisë. Me këtë libër që shumë shpejt do të paraqitet para lexuesve Kurteshi dëshmon...

Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966

Në rrugën që më vonë do të njihej si “5 maji”, Ibrahim Biçakçiu ndërtoi një fabrikë cigaresh së cilës i vuri emrin “Flora”. Projekti i tij ambicioz i cili synonte zhvillimin e industrisë së cigareve duke shfrytëzuar duhanin vendas, u ndal me ardhjen e komunistëve në pushtet dhe me burgosjen e pronarit të saj. Godina e fabrikës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora