E shtune, 24.07.2021, 10:40 PM (GMT+1)

Search by date: 7/10/2021

Zeqir Lushaj: Gëzuar - Arbëri dhe Liridona

More a besoni se djalin e Elezajve nipin tim Arberin, e ka lidhe Zoti qe ne lindje me ciken e Begajve. Pse do thoni ju lexues te vemendeshem? Po a mund te gjendet kombinim me i bukur i emrave te ciftit te ri se Arber dhe Liridona. Pra, e stershqiperuar (nese na lejohet te themi keshtu), -ne arberit e duam Lirine!...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Simon Simonlacaj, bamirës dhe aktivist

Simon Simonlacajn e kisha njohur në vitet 1960-ave kur të dy ne – pa ditur për njërin tjerin -- gjendeshim në qytetin Rijekë të Kroacisë. Ai i larguar nga vendlindja për të gjetur punë në Kroaci, pasi punësimi ishte i pakët dhe pothuaj i pamundur për shqiptarët në trojet tona dhe shqiptarët e atyre viseve detyroheshin të kërkonin punë...

Ryzhdi Baloku: Hipokrizia serbe

Kohë më parë shkrova dhe e publikova në disa portale reagimin tim ndaj një rrene të madhe, të botuar në librin me titull: "Gjenocidi i shqiptarëve ndaj serbëve në shekullin 20; dokumente" (Šiptarski genocid nad srbima u 20 veku; dokumenti), me konotacion përçmues "shiptarski" e jo "allbanski", botim ky i kishës serbe...

Fahri Xharra: Hypatia, bijë e të parëve tanë

Një pasdite tragjike e vitit 415 pasKr gjer sa ishte duke e zhvilluar shkencën në mendjen e saj , ia mësyni masa e tërbuar nga fanatizmi fetar dhe e filloi djegën e vlerave të mëdha të Bibliotekës së Aleksandrisë dhe  e mori Hypatinë  duke e shkëputur nga realja  dhe e nxori në rrugë duke u rrah dhe dhunuar barbarisht deri...

Florim Zeqa: A po tretet nisma “Guxo” në LVV!?

Loja më fjalë me tri datat në të cilat po thirret kryeministri Albin Kurti se janë historike; 14 shkurti, 22 marsi dhe 4 prilli i vitit 2021, jo vetëm që nuk janë historike, janë me afat të kufizuar deri në zgjedhjet e radhës!Sikurse zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit 2021 që nuk janë historike, për shkak...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora