E merkure, 16.06.2021, 02:16 PM (GMT+1)

Search by date: 6/9/2021

Pëllumb Gorica: E bekuara nga perënditë

Një ndjenjë ngazëlluese të mbërthen kur udhëton drejt Valbonës. Ajo të ngjan me magjinë e përrallave dhe me vete thua se vend të bukur zgjodhi Perëndia, që jo më kot Romakët në shek III pas Krishtit, të mrekulluar nga bukuria dhe begatia e saj, e pagëzuan me emrin Valbona...

Bashkim Saliasi: Dukuri në procesin e të lexuarit e të shkruarit

Të mësuarit është një proces i gjatë e i ndërlikuar. Ai fillon në formë kuptimi, shumë herët, atëherë kur fëmija “regjistron” në, vetëdijen e vet fjalët e para të gjuhës së nënës së bashku me përmbajtjen kuptimore të tyre.Në një farë kuptimi, mësimi i gjuhës është ndër mësimet e para që...

Aurel Dasareti: Besëtytnia është feja e shpirtrave të dobët

Qeveria (prokuroria-gjyqësori) patjetër të ndaloj rreptësishtë përdorimin e shamisë në kopshte fëmijërore, shkolla fillore dhe shkolla të mesme (nën moshën 18 vjeç). Shqipëria dhe Kosova evropiane (të gjitha trojet tona) nuk është shtet mysliman, fetar e kishtar, por vend laik ku bashkëjetojnë komunitete të tri feve të ndryshme...

Timo Mërkuri: Aty ku brezat marrin dritë

Në datën 5 Qershor 2021 në Pilur filloi “Festivali i dytë Folklorik” i quajtur “Netët e Bejkës së Bardhë”, Festival që u zhvuillua  në datat 5 dhe 6 qershor me pjesmarjen e tremnëdhjetë grupeve folklorike, nga tetë bashki, me një pjesmarje prej 130 artistë popullorë, nga të cilët 50 ishin të rinj dhe nëntë ishin fëmijë...

Enver Bytyçi: Kujdes nga Satanai, i cili kërkon gjithnjë kurbanë!

Plot pesë vite nga mbledhja e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, pra nga 9 qershori i vitit 2016, kur u mbajt ajo mbledhje, u takuan në Golem dy kryeministrat e atëhershëm, Edi Rama dhe Isa Mustafa. Në mbledhjen e qershorit 2016 të mbajtur në Prishtinë të dy kryeministrat nënshkruan 7 marrëveshje...

Blerim Rrecaj: Sipërfaqësisht

Ngutem të hyj brendaGaca breshëriMë godasin gjithkahPlagë tjera moraDo i mërzis edhe muret e dhomësSi gjithënjëNdonëse në përgjithësiRrjedha, gjendja, situataNuk duket që është aq mirëPor dhe aq keq nuk është...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora