E merkure, 16.06.2021, 03:18 PM (GMT+1)

Search by date: 6/8/2021

Pierre-Pandeli Simsia: Justina Aliaj dhe unë

Siç e kam shkruar në shkrimet e mija të ndryshme dhe siç edhe jam shprehur në intervistat në studiot e ndryshme televizive, Festivalin e 11-të të këngës në radiotelevizion, 22 - 24 Dhjetor 1972 e kam parë në televizor, në të paktët televizorë të atyre viteve, në sallën e një ndërmarjeje të qytetit Berat me...

Gjon Keka: Tri kurorat e Gjergj Kastriotit

Rreth kurorëzimit Mbret të Gjergj Kastriotit ka mendime të ndryshme nga kronistët e auorët e shumtë të cilët janë marrë me këtë figurë mbikohore të kombit tonë.Poashtu edhe disa bashkëkohës që kanë shkruar për të nuk japin detaje të tjera as në kohën e rinisë së Gjergj Kastriotit e as rreth...

Fahri Dahri: Njeriu, profesioni dhe ligji (1)

- Nuk është duhuri që të jesh i pavëmendshëm në rastet kur trajtohen qendrimet ndaj kombit.Me aq sa dimë, duhet të flasim.Për rastin e diskutimeve që kanë lindur me "Rishikimin e Historisë", për të cilën me të drejtë po shfaqen shqetësime...

Vladimir Shyti: Kur do të rilindë hekurudha shqiptare?

Pafundësi, vetëm duke u shkatërruar pa mëshirë nga të gjithe qeveritë që merrnin pushtetin hekurudha shqiptare përfundoje vetëm në një imazh para gjithë botës. Në këtë mënyrë mbush me shqetësim të frikshëm stafin drejtues, puntorët dhe ata që frekuentojnë trenin. Nuk u mundësua të frenojnë në kohën e duhur...

Enver Bytyçi: Sikletet e Blinken dhe sfidat e mëdha të Sali Berishës!

Sali Berisha nuk ka lindur për t'u qaravitur. Ai nuk ka lindur as për sfida të vogla, me të cilat përballen gati të gjithë banorët e planetit. Sali Berisha bën gabime, por nuk bën gabime, të cilat e mbajnë peng në jetën e tij. Kjo sepse ai është krenar, mbart vlera, konservon një lloj integriteti, që rrallë kush mund ta marrë me mend...

Skënder Hoxha: Monografi shumëdimensionale për Deçanin

Më të lexuar të librit monografik “DEÇANI NËPËR SHEKUJ – PROMOVOM I TRASHËGIMISË KULTURORE” e studiuesit e publicistit të njohur Faton Mehmetaj. Botoi Instituti për Studime Gjeopoitike dhe Siguri, Prishtinë, 2020...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora