E merkure, 16.06.2021, 03:05 PM (GMT+1)

Search by date: 6/6/2021

Bedri Tahiri: Shukri Qorri (1972-1999)

Ky burrë babaxhan, punëtor e trim, që në shtat mbante plagët nga lufta kundër Serbisë së Parë (Pas plagosjes se parë, serbët ishin kthyer përsëri, duke shtirë disa herë mbi të, që të siguroheshin se kishte vdekur, mirëpo siç thotë populli “kur nuk të vret Zoti,  s’ka çfarë të bëjë robi” dhe i mbijetoi të gjitha ato plagë, duke jetuar edhe...

Elena Kocaqi: Pellazgët

Kam kënaqësinë të ndaj me ju sot, një nga studimet e mija, me te rëndësishme ne fushën e historisë, me titull Pellazget (Origjina e Shqiptareve). Të dhënat historike janë te mjaftueshme, për të përcaktuar shtrirjen territoriale dhe pasardhësit e popullsisë pellazge dhe ilire.  Kjo teze ka një rëndësie te jashtëzakonshme...

Florim Zeqa: Vazhdon katandisja e LDK-së!

Thonë fjala e nxjerrë fjalën, shkrimi i paraprinë shkrimit, kështuqë nganjëherë edhe pa dashjen tonë, spontanisht detyrohemi të reagojmë ndaj zhvillimeve në skenën politike kosovare.Ringritja e LDK-së nuk do të jetë e lehtë dhe as e shpejtë!Pas katandisjes së gjatë dhe debaklit që...

Fritz Radovani: Pse shqiptari vret veten?!

Vetvrasja asht e dënueshme aty ku asht qytetnimi. Shqipnia ka ma shumë se 100 vjet që po e sundojnë disa injoranta anadollakë të shartueme me hajdutë. Rraja e familjeve drejtuese të shtetit tonë asht kenë Stambolli!Fatkeqsisht edhe nanat e tyne i pollen me faren turke, tue fillue...

Anton Nikë Berisha: Vetëdija mitike e qenësisë dhe qëndresës

Asnjë antologji e tregimit shqiptar, hartuar mbi bazën e kritereve letrare poetike, nuk do të mund ta linte anash tregimin “Kulla” të Anton Pashkut. Themi kështu duke pasur parasysh faktin se ky tregim nuk është vetëm ndër më artistikët brenda krijimtarisë tregimtare të autorit e të prozës tregimtare shqiptare...

Irini Nanushi: Nëpër Ballkan, nëpër Greqi

Sa herë dielli del mbi Malin e Thatëmë sëmbon zemra, më kap një ngashëratë,mendimi më shtegton si shtërg i ngratënëpër Ballkan, nëpër Greqite vajza dhe dy djemtë e mi.Së pari sytë e tyre Ai i ka puthur,pastaj mbi Mal të Thatë është dukur...

Luan Kalana: Koha s'ndalet!

-Koha shkon si shigjetë, përpara,më shpejt se ora,  se akrepët,koha fluturon me ëndërrat, s’ndalet,s’na pret Ne, sa të nxjerrim fjalët. Koha jetën e rinon, mendja e flijon,moshen e numëron, njeriun e zbukuron,lulet celin kur vjen koha, koha s'e ndalon.dashuria lind me kohën, zemra e gjallon...

Kastriot Myftaraj: Një mësim historik nga Sekretari Bejker

Ka një skenë kuptimplotë në vizitën e Sekretarit të Departamentit Amerikan të Shtetit, James Baker në Shqipëri, në 22 qershor 1991, tre muaj pas zgjedhjeve të para shumëpartiake në vend. Në takimin me Presidentin Ramiz Alia, ish-Sekretarin e Parë të Partisë së Punës (komuniste), ndërsa ky i fundit po i thonte se në vend...

Blerim Latifi: Një dëshmi interesante nga gazeta britanike në pranverën e vitit 1903

The Illustrated London News, revista e parë politike e ilustruar në botë, në prill të vitit 1903, kishte botuar një artikull me titull “Ataku i Mitrovicës”. Në artikull, duke iu referuar korrespondentit të Reuters-it në Stamboll, tregohet se si bajraktari i Prekazit, Ahmet Delia, kishte mobilizuar 5000 njerëz për të kundërshtuar...

Skënder Kapiti: Erdogan shquhet për korrektësi, respekt, burrëri e sinqeritet

Shteti turk dhe Presidenti i tij Edogan shquhen për korrektësi, për mbajtje dhe respektim marrëdhëniesh e marrëveshjesh, për burrëri e sinqeritet. Turqia prej vitesh është shteti më humanitar në botë, dhe që mban peshën kryesore të krizës së refugjatëve duke strehuar me miliona sirianë dhe që përballet edhe me terrorizmin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora