E merkure, 16.06.2021, 02:56 PM (GMT+1)

Search by date: 6/4/2021

Edison Ypi: Bakllava

Ta bëra bakllavanë me petë të holla dhe të buta si mëndafsh, ta poqa në ngjyrë vishnje, merre haje, gjakedhjam, tha furrxhiu duke më treguar me krenari tepsinë plot me thela si pridha të ëmbël dhe të shijshëm.Duke vajtur në shtëpi me bakllava ndër duar, rrugës njerzit më shihnin me dyshim...

Ndue Dedaj: Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve dhe përditshmëria e tyre

Sapo kaloi 1 Qershori, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve dhe të gjithë, sipas mënyrës së tyre, bënë qokën e radhës, një fotografi me ata, në klasë, në oborrin e shkollës, në rrugët e qytetit, në Bashkinë e Tiranës etj. Pati gjer prindër që ua uruan të vegjëlve të tyre festën zyrtare të fëmijëve të botës, siç ka burra që iu urojnë grave të veta 8 Marsin...

Nikoleta Kovaçi: Lirimi i kasapit te Palermos dhe na...

Sot, tane diten m’ka mbet mendja te lirimi i Giovanni Brusces, per ju qe ae dini, asht personi qe aktivizoi sulmin baebar ndaj Giovanni Falcones, atij te vertetit, e jo ktyne sheikeve tone qe ambasadoret i quajne me emnin e tij! Ka vrare me dhjetera e ka plagos me qindra! Mbi te gjitha krimet mizore qe ka krye jane dy vrasje...

Xhafer Leci: Themelimi i shoqatës “Kosova me Sanxhakun” 1992

Pse ishte jetëshkurtër vazhdimi i veprimtarisë të kësaj Shoqate dhe si ishte spiunuar kryetari i saj Dr.Nuradin Asceriç, do të shkruaj më poshtë:- Me iniciativën e Prof. Dr. Ali Zatriqi, kirurg, i lindur në Novi Pazar, me 1929 dhe Dr.Nuradin Asceriç, gjinekolog, në fillim të vitit 1992, në Prishtinë, në lokalet...

Gjokë Dabaj: Ku dallohet njeriu nga hajvani

Fjala HAJVAN (për njeriun) është mjaft e vështirë dhe estetikisht shumë e pakëndshme. Por unë jam i detyruar ta fut në punë, për t’i sqaruar disa dukuri tonat shumë të rëndësishme. HAJVAN quhet njeriu që është dukshëm i paditur dhe i pamoralshëm.  Që të mos jesh HAJVAN, duhet të jesh i ditur, o vëlla! Nëse...

Shyqyri Fejzo: Kryetari i Komitetit

Emrimi im ekonomist në Komitetin Ekzekutiv, mbas mbarimit të shkollës së lartë u bë pothuajse në një kohë me ndërrimin e kryetarëve të atij Komiteti.  Ish kryetari Latif Shehu, njeri puntor, i drejtë dhe i respektuar nga populli i Gramshit u transferua në një përfaqësi diplomatike në Hungari...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora