E merkure, 16.06.2021, 03:51 PM (GMT+1)

Search by date: 6/3/2021

Entela Binjaku: Laboratori "Dr. Limbach" tashmë edhe në Tiranë

Mjaft nga nismat apo sipërmarrjet që njohim, lindin nga histori personale. Kur këto nisma i ndihmojnë shëndetit, ato janë mjaft të dobishme, por kur numri i atyre që përftojnë prej tyre, është i madh, idetë  rezultojnë  të shumëpritura. I tillë është edhe rasti i Laboratorit...

Shefqet Dibrani: Koncepti evropian i shkollës kosovare

Ish nxënësi i shkollës, ing. Islam Sadiku, dikur oficer i karrierës e tash mërgimtar në Zvicër, ishte inciator për vizitën që patëm në Shkollën Fillore të Mesme e Ulët „JAHË SALIHU“, në fshatin Molliq, komuna e Gjakovës. Atë ditë, fillimisht na priti drejtori i shkollës z. Isa Zenuni, natyrisht s’bashku me një...

Lulzim Logu: Përjetësia shenjtërore e një vepre

Sejdi BERISHA: “Lotët e Poseidonit”, -ose, një copë hartë për tokën time- botoi Club Kultura-Pejë, 2021 - Poeti, kredon e tij poetike, testamentin e tij të parakohshëm njerëzor dhe poetik, shenjën e brendisë së tij shpirtërore, që vlon në thagmën e bërthamës së qenies, si...

Klajd Kapinova: Sekretari i Shtetit duhet ti skjarojë shqiptarët

I nderuari dr. Sali Berisha,Unë që po ju shkruaj quhem Klajd Kapinova, një qytetar shkodran, emigrant nga Shqipëria, tashmë prej shumë vitesh si shtetas amerikan. Kam ndjekur me shumë kujdes zhvillimet e fundit propagandistike politike në Shqipninë socialkomuniste të diteve tona...

Aurel Dasareti: Ai kishte guximin të jetë frikacak! Një hero!

Unë kam një koleg dhe mik të ngushtë me të cilin prej fëmijërisë kam pasur shumë biseda të sinqerta. Ne nuk flasim për motin dhe erën, por ndajmë mendime mbi kombin, keqpërdorimin e fesë, politikën, gjuhën magjepse shqipe, kulturën dhe etikën në trojet e gjyshërve tonë. Ne flasim për libra...

Idriz Zeqiraj: Zhurma e PAN-istëve

Një fluturake e nisur nga Athina, në mesin e pasagjerëve ishte edhe gazetari bjellorus, Roman Protasevich. Kur po kalonte mbi qiellin e Bjellorusisë, një avion ushtarak, e detyroi fluturakën të ateronte në territorin e saj. Qëllimi ishte arrestimi i gazetarit desident Protasevich, së bashku me partnerën e tij ruse...

Marilo Meta: Zhvillimi profesional i rinisë shqiptare

Marilo Meta: Albanian Dreamin’ u organizua në Tiranë me 22 Maj 2021 për vitin e dytë rradhazi me një vizion të përbashkët që është të fuqizohen të rinjtë në programet Salesforce nëpërmjet bashkëpunimit, edukimit, rrjetëzimit dhe ndarjen e njohurive për të përmirësuar forcën punëtore dhe profesionalizmin në vend...

Viron Kona: Yll në përjetësi

(Dhembje, për ndarjen nga jeta shume para kohe të Shkëlqim Demakut, djalit te publicistit e mikut tone Sokol Demaku) Jemi të trishtuar, kemi mbetur pa fjalë,Shkëlqimin sybukur nuk e kemi sot,Duam t`i japim njëri - tjetrit kurajë,S`mundemi, sytë i kemi me lot...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora