E diele, 04.06.2023, 07:51 AM (GMT+1)

Search by date: 6/20/2022

Feti Tunuzliu: Kontributi i Akademik Gazmend Zajmit

Akademik Gazmend Zajmi i takon ajkës së figurave të spikatura historike, kombëtare, shkencore e universitare të Kosovës e jashtë saj të gjysmës së dytë të shekullit XX si jurist e politolog i shquar i cili la pas një trashëgimi të çmuar kombëtare dhe shtetformuese.Me prejardhje nga një familje gjakovare me tradita patriotike, akademik Zajmi lindi në Krumë (Shqipëri)...

Gjovalin Muzhani: Moti në Veriun e Shqipnisë

Te gjithvet ju linde kurreshtja me dijte si parashikohet moti, e pse gjate dites ndryshon? Kur njef disa fenomene atmosferike, din si ndryshon koha dhe orjentohesh mjaft mire ne jeten e perditeshme. Pragnoza (te dhanat meteorologjike te kohes) mjaft e domosdoshme per bujqesine, udhetimet...

Blerim Latifi: 'Ballkani i Hapur' ka përça shqiptarët

Është e dukshme se "Ballkani i Hapur" i ka përça ndjeshëm shqiptarët, Prishtinën dhe Tiranën. Dita e parë e qëndrimit të Ramës në Kosovë ishte vizitë miqve të Ballkanit të Hapur. Sot ka takim me armiqtë e Ballkanit të Hapur, të cilët janë vetë qeveria e Kosovës.Urojmë që mbledhja e përbashkët e dy qeverive të mos jetë...

Fahri Xharra: Pse sllavëve u konvenon përkatësia myslimane e shqiptarëve?

Falsifikuesit sllavë të historisë së shqiptarëve kanë treguar zell të pakursyer për t’i paraqitur të gjithë shqiptarët e Maqedonisë si myslimanë, argument ky, që, sipas tyre e redukton edhe kohëzgjatjen e autoktonisë shqiptare në këto troje. Nëse, sipas tyre, shqiptarët e këtushëm janë vetëm myslimanë, atëherë ky...

Ndue Ukaj: Nuk e njohim konceptin e të mirës së përbashkët

Udhëheqësit e mençur krijojnë modele të mira dhe pastaj e krijojnë frymën e tyre, si kulturë e mendësi politike. Sepse, qeverisja, para se gjithash është kulturë dhe mendësi kulturore.Kultura e sjelljes politike - e udhëheqësve të sotëm të Kosovës dhe e mendimit të tyre politik - pra gjuhës politike, si retorikë...

Kastriot Dervishi: Hashim Toplica

“Unë nuk jam armik, por shihni mirë se kjo do të jetë diçka e UDB-së që ne të futemi në dyshim. Unë jam mik i Shqipërisë, jugosllavët më kanë vrarë vëllain, nuk kam si pajtohem me ta”.Deklarim i Hashim Toplicës në dënimin e parë të vitit 1950. Erdhi në Shqipëri në moshën 36 vjeçare, u dënua tre herë dhe...

Sonila Meço: Fjalë Imzot, fjalë…

As mos prisni të kuptoni a qartësoni situatat përtej dyerve të mbyllura nga mbledhja e përbashkët e dy qeverive, të Shqipërisë e Kosovës.E para, gjithçka e deklaruar nuk arrin dot thelbin e së vërtetës. Sepse sot të dy kryeministrat lanë të kuptohet se “asgjë nuk është siç duket”...

Albert Zholi: Djali shqiptar dhe vajza nga Rusia

Athina gumëzhinte. Qyteti duket se ziente nga njerëzit. Një vajzë e bukur si statujë binte në kontrast me realitetin. Ajo rrinte e ulur te bordura e trotuarit me kokën mbështetur mbi duar e brrylat mbi gjunjë. Kishte mbi dy orë që e kishte përjashtuar veten nga ambienti rrethues. Sa njerëz që kalonin para saj nuk...

Atdhe Geci: Komb së fundmi i çliruar

Jam  tek një  guri që i këndon vetvetes, eai guri di shumë për lashtësinë  e atdheutështë gurë hero që ruan kujtesën e gjakutdhimbjen e tij as kohërat nuk e kullojnë.Populli im, je autori i shkrimit të shenjtëdhe autor i konceptit të gjithësisë si libër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora