E shtune, 24.07.2021, 03:20 PM (GMT+1)

Search by date: 6/20/2021

Ryzhdi Baloku: Punoni për Shtet!

Duke e ditur se miliona  familje i humbnin shtëpitë e veta dhe "e merrnin botën në sy" gjatë konflikteve të dhunshme dhe luftërave të zhvilluara, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e përcaktoi 20 qershorin "Ditë botërore të refugjatëve", me synim që të sensibilizohej opinioni për kthimin e asaj popullate...

Edison Ypi: Budallai

Budallain që ishte aq budalla sa për asgjë nuk mendonte dhe asgjë nuk dinte të bënte, e kërkonin me qiri në cilin katund rënkonte, në cilin pyll kulloste, me cilën dhi bënte qef, e quanin njeri me mendje të kthjellët, me shpirt të pastër, me ndërgjegje të pandotur, bolshevik të lindur, proletar të paepur...

Fahri Xharra: Ajo që ishte e jona mbetet e jona

Lundrimin nëpër historinë e kombit tonë e bëjnë njerëzit e mençur të “zhveshur” nga bindjet fetare, politike dhe rajonale me një qëllim të shenjt- zbardhjen e saj. Neve kaluam shumë kohëra të turbullta, po flasë vetëm për dy mijë vjetshin e fundit; na gjymtuan me “ rob e me th`mi ” me “tokë e katandi” ...

Blerim Latifi: Historia nuk fillon me qeverinë Kurti

Në kohën e gazetave të printume budallallëqet e militantëve partiakë dëgjoheshin njëherë në katër vite, edhe atë në audienca të kufizuara. Tash, në kohën e rrjeteve sociale, budallallëqet e tyre marrin vëmendje të përditshme dhe mbarë kombëtare. Kjo po e transformon natyrën e vetë demokracisë, nga një regjim...

Prend Buzhala: Një Orë Letrare simpatike

Ujëmiri është qendra ku e kam kryer shkollën fillore. Sot, në prag të Ditës së Çlirimit të Klinës- Një TAKIM LETRAR simpatik në SHFMU "Ali Krasniqi" në Ujëmirë të Klinës, me nxënës e mësmidhënës të kësaj shkolle, si dhe me krijues letrarë, që erdhën nga Podjeva e Kamenica (Njazi Kastrati, Rudi Berisha, Zylfie Gërvalla...

Albert Zholi: Flet sopranoja dhe pedagogia Linda Kazani

Mag. art Linda Kazani Simixhiu Soprano dhe Pedagoge. Linda Kazani ka lindur në Tiranë, në vitin 1974. Pasi mbaron Liceun artistik „Jordan Misja“ në Tiranë, studion kanto lirike në Akademinë e Arteve në klasën e Prof. Suzana Frashëri dhe Prof. Hamide Stringa. Në vitin 1996 diplomohet si këngëtare lirike...

Nikoleta Kovaçi: Kafe me Njerëz

Dje takova ne rruge nje te njohuren teme! U ndal e m’tha se donte me patjeter t’me jipte kafe! I thashe nxitoi se vertet me duhej te shkoja ne nje darke te randsise se veçante! S’te marr shume kohe, m’tha, po kam tri dite qe me mundon nji ankth i madh! Due me t’bind se une s’jam kamikazi jot, S’po m’zà gjumi...

Kastriot Dervishi: Ekspozimi

Pasi shokët e forcave të ndjekjes mbaruan punë me kundërshtarët politikë, sollën popullin (edhe fëmijë) të shihte të vrarët e shpërndarë në lëndinë. Foto e vitit 1947 në Shijak...

Botohet studimi: ''Malësorja, Romani monumental i Kosovës''

Shefqet Dibrani, poet, publicist dhe kritik letrar, ka botuar pjesën e parë të studimit mbi romanin “Malësorja” të Nazmi Rrahmanit, me titull: “MALËSORJA, Romani monumental i Kosovës”.Shikuar nga stafi akademik të cilët janë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora