E merkure, 16.06.2021, 02:46 PM (GMT+1)

Search by date: 6/2/2021

Nue Oroshi: Jetullah Islami njëri nder kushtrimtarët e parë të lirisë se Kosovës

Në majat e thepisura të jetës ku ndegjohëj zëri i trimave kushtrimtar në fushat dhe kodrat e Shalës së Bajgorës si dhe në rrafshinat e Llapit dhe Gollakut ku shqipët e malit i qojnë fjalë besës së zotit për qëndresën e trimave të Kastriotit që në vitet e hershme shquhet një luftëtar.Ai luftëtar në dritë hijet dhe shtegtimet...

Fritz Radovani: “E, dyert e ferrit nuk kanë”...

Kaluen pak muej pranë asaj peme ku rrinte Pader Mëshkalla dhe njëditë, papritë, aty pranë ndalohet një xhips. Zbresin dy xhelatë dhe drejtohen nga oficeri i rojës për me ditë se cili asht Pader Mëshkalla, i flasin dishka në një anë dhe drejtohën nga Patri (mbasi kështu e thirrnin policët), dhe e marrin me vete...

Fahri Dahri: Vështrime ekonomike (3)

Problem tepër i rëndësishëm dhe që kërkon kujdes të veçantë, është mënyra e administrimit të pasurive, qofshin në mall apo para, të subjekteve fizike dhe juridike, të cilat krijohen nga funksionimi normal i Vettingut. Bëhet fjalë për vlerat materiale dhe monetare të përfituara nga financimi i terrorizmit, pastrimi i parave...

Ibrahim Kabili: Për mësuesin, studiuesin dhe intelektualin e mirnjohur, Fran Cara

Për të shkruar disa radhë për mësuesin, kolegun, publicistin dhe poetin Cara më kishin ngacmuar disa artikuj letrar, shkencor, pedagogjikë dhe shkrime të tjera të botuara gjatë viteve kur ai punonte në arsim dhe në pozicione të tjera pune. Ajo që më forcoi bindjen, më motivoi më shumë, dhe më obligoi të bëj diçka...

Blerim Latifi: Harresa është falje e heshtur e krimit

E priti për 22 vjet drejtësinë për pesë djemtë e saj të masakruar në Mejë, por drejtësia nuk erdhi kurrë. Sot, me vdekjen e saj, ajo, për herë të fundit, na e përkujtoi tragjedinë e saj dhe të qindra e qindra nanave të tjera shqiptare, anë e kënd Kosovës, bijtë e bijat e të cilave i vranë veç pse ishin shqiptarë dhe donin të jetonin...

Arbana Xharra: Nderroi jete nena qe iu vrane pese djem nga serbet

Zoje Prendi, te ciles ne prill te vitit 1999 ne masakren e Mejes iu vrane pese djem; Viktori, Sokoli, Marku, Roberti dhe Gjergji, paska nderruar jete. Ne maskren e Mejes u vrane 372 civile shqiptare nga policia dhe forcat e ushtarake serbe. Kjo nene qe ia fali pese djem Kosoves, eshte deshmia e terrorit dhe gjenocidit serb...

Prezantojmë dy veprat më të reja të shkrimtarit Skënder R. Hoxha

Që në muajt e parë të vitit 2021, shkrimtari, poeti, studiuesi, publicisti Mr. Skënder R. Hoxha botoi dy vepra: “ANEKDOTA nga Dushkaja dhe krahina të tjera të Rrafshit të Dukagjinit” (Instituti Albanologjik – Prishtinë dhe përmbledhjen poetike “Bukuri epike”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora