E shtune, 24.07.2021, 03:26 PM (GMT+1)

Search by date: 6/19/2021

Astrit Lulushi: Edhe kështu mund të ketë ndodhur

Në kohë zbulimesh të mëdha, shpesh për interesa të ndryshme, fshihen edhe identitetet e njerëzve që i kryejnë ato. Dhe historia përzihet.Ndërsa Kristofor Kolombi është pretenduar prej kohësh nga Italia, ka gjithashtu spekulime se ai mund të ketë qenë spanjoll, portugez, bask, hebre, kroat, polak, grek, francez e tjetër...

Dedë Preqi: Me një t'rame nuk trandët lisi

Në këto rrethana të njohura të marrëdhënive mes Kosovës dhe Serbisë, në tërësinë e gjitha çështjeve vërejmë mungesën e vullnetit politik ndërnjerëzor, i cili do të ishte çelësi kryesor që i kyq dhe hap portat e mendjes dhe zemres dhe kjo ndodh kur në thëmel të kërkimit të këtij vullneti, kemi vënë disa tipare dhe kritere të veprimit...

Marsela Lekli: Sa të rëndësishme janë pushimet?

Mbas një viti të lodhshëm është e rëndësishme të shkëputemi relativisht disa ditë të mjaftueshme nga rutina e obligimeve tona të përditshmërise. Si vëndet malore ose bregdetare.Pushimet kanë një rëndësi të madhe në mirqënien tonë psikologjike-mendore. Mbas pushimeve çdo kush ka një rritje të energjisë...

Hasan Hasanramaj: Do tu kthehet buzëqeshja dhe lumturia

Në regjionin e pasur dhe atraktiv me ajrin e  pastër që lëshohet nga Bjeshkët e Nemuna, florën dhe faunën e pasur cila mbulon kodrat dhe luginat nga të cilat rrjedh uji i ftohtë si akulli, gryka piktoreske të Deçanit, bukurit tjera të rralla e atraktive dekada më radhë ishin dhe janë viset me tërheqëse për fëmijët...

Florim Zeqa: Premtimet e harruara të kryeministrit!

Ditë më parë një mik i imi kërkojë nga unë që ta mbështes kryeministrin Albin Kurti në betejën me Vuçiqin dhe në betejën politike kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Po i thash, do ta mbështes në të gjitha premtimet që e kam mbështetur gjersa ishte si opozitar. Që i bie...

Hilmi Saraçi: Vrasja e Latif Berishës nga kriminelët serbë

Më datën 24 mars 1999 (datë kur forcat e NATO-s sulmuan Serbinë) kriminelët serbë kishin hyrë në befazi në oborrin e  shtëpisë së tij, në veri të Mitrovicës. Kur kishte dalë,kishte kuptuar se ishin kriminelë serbë, kishte  tentuar të mbrohet, por rrëbeshet e automatikut të kriminelëve serbë e kishin plandosur...

Tahir Bezhani: Ushtimë zjarri

Toka ime e shtrenjtëTë kam gjak shpirti,Copë e ngjeshur ashtiMe Ty dertoj çdo përplasje  jeteMë thuaj  pash besën tëndeA do m’i ruash gjatë eshtrat e lodhurAty brenda palcës tënde plot zjarrJe ADN-a flakëruese e qenies sime...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora