E diele, 25.07.2021, 04:40 PM (GMT+1)

Search by date: 6/16/2021

Frank Shkreli: Hipokrizia Shqiptare me Viktimat e Komunizmit

Fondacioni Përkujtimor i Viktimave të Komunizmit është një organizatë anti-komuniste jo-fitimprurëse këtu në Shtetet e Bashkuara, me qëndër të Washington, e themeluar me një akt të Kongresit, në vitin 1993, “Me qëllim për të edukuar Amerikanët rreth ideologjisë, historisë dhe trashëgimisë së...

Resmi Osmani: Balada e mësonjësit

Mësonjësi, një copë herë,  eci  mendueshëm çap e jak nëpër odën që ishte kabineti i tij i punës. Llampa ndriçonte zbehtë dhe hijet e tij dhe e orendive, të shformuara e me dridhje binin në dysheme dhe murin kundruall. E dinte, pas asaj dite të pazakontë e të stuhishme, të shtatë marsit,  nata që e pasonte , do të ishte...

Liri Pone Bele: Livia Princeshe

Mendoj se, pothuajse është e pamundur të përshkruhet ndjenja e kënaqësisë, gëzimi në përmasa të pamatshme kur ke para vetes, mban shtrënguar në kraharor mbesën e vogël, bisedon lirshëm duke ndjekur e përqendruar në çdo fjalë të shprehur prej saj. Jo rrallë shqipton një rrokje...

Fritz Radovani: Shqipnia dhe ‘’balta’’ komuniste

Mos e harroni kangën “Dalëngadalë po vjen behari…”, besoj ju kujtohet!Rinia per’si e ka fillue, edhe ajo do ta mësojnë shumë shpejtë!“Rilindja” komuniste na sjellë shumë kujtime! Nder ma të vjetrat e...

Idriz Zeqiraj: Kush po e dëshiron ndarjen e Kosovës?

Pakoja e presidentit Ahtisari, iu imponua Kosovës, në rrethanat e konsolidimit të shtetit të brishtë të Kosovës. Favoret për pakicat, ishin enorme, në raport me pakicat e shteteve të rajonit dhe më gjerë në kontinent. Të paktën, nuk është ngulmuar, që kjo të ndodhë edhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora