E diele, 25.07.2021, 04:02 PM (GMT+1)

Search by date: 6/13/2021

Hasan Hasanramaj: Të shtrëngohet laku për duhan pirësit

Të  gjithë njerëzit në Kosovë, mirë i dinë dëmet dhe rrezikun që u sjell pirja e duhanit,  edhe përkundër faktit së Ligji për kontrollin e duhanit i miratuar nga Qeveria dhe Parlamenti i Kosovës duhani po konsumohet në  çdo kund!  Kundër kësaj sëmundjeje të rrezikshme për njerëzit e të gjitha moshave...

Fritz Radovani: Një natë e paharrueshme

Kujtime me të vertetë të daltueme në tru! Nuk harrohen kurr!Ndokush mund të na pyesin sot: “ Po me këndue a dinte Pader Meshkalla?” Dhe unë po ju përgjegjëm: “PO!..”Në fundin e ferrit ku ishte Ai, ndoshta, ndokush nuk e beson, por asht ma vështirë me ba të tjerët me këndue, se me këndue Ai vetë, pra...

Gëzim Llojdia: Dhe folku pas pandemisë zbret në Vlorë

Pandemia Covid-19 në vitin 2020 shkatërroi  shumë fusha  shpirtërore  edhe atë të  muzikës  të të gjitha zhanreve  dhe sigurisht atë të folkut. Vendet dhe sheshet publike,  të përzgjedhura si skena  nga  artistët popullor kaluan një periudhë heshtje të zgjatur,  të pandodhur asnjëherë,   përmbi tokën tonë. Pas një ...

Vahit Nasufi: Nexhmije Pagarushës

Qielli muzikor kosovar,Është plot me yje këngëtarë,Të përmasave botërore,Me shumë vepra kulturore... Këta vargje që i kam rreshtuar,Një ëmbleme ia kam kushtuar,Sopranos sonë kosovare,Nexhmije Pagarushës - këngëtare...

Idriz Zeqiraj: OVL të UÇK shantazhon popullin e Kosovës

Unifikimi i Faktorit Ushtarak të Kosovës, dështoi në Osllo të Norvegjisë. Këtë dështim e donte LPK e re, e cila mori me puç Lëvizjen; Tirana zyrtare social-komuniste; Serbia dhe DGSE franceze. Në këtë dështim prijnë zyrtarët e Tiranës, të cilët dhanë mesazhin: "Kryeqyteti i Kosovës është Beogradi!"...

Bardhyl Maliqi: Edhe unë e vesha mjegullën e hollë

Kristo Çipa, edhe unë e vesha mjegullën e hollë, e bëra këmishë për vete dhe fëmijët e mi dhe vërejta se kjo këmishë u rrinte bukur! Me dhjetëra herë e kisha parë mjegullën që mbulonte Pilurin, kur shkoja apo kur kthehesha nga Vlora, por erdhi edhe dita që shkova në Pilur, hëngra bukën e tij dhe piva ujë gurrash...

Luan Asllan Dibrani: U mbuloftë turpi!

A nuk keni pare as dëgjuar se dje për herë të parë pas luftës është mbajtur meshë  mu në zemrën e “Universitetit Hasan Prishtina” ,pikërisht  në objektin e  ndërtuar  me dhunë  nga ish regjimi serbosllav?A nuk pate asnjeri se ne pikën  e ditës,ata dhunuan Kosovën ,po sikur të ishte një objekt i yni në...

Albert Zholi: Flet “Artisti i Popullit” Luftar Paja

Rrogën e parë e bëra rrush e kumbulla, babait i thashë se dhurova 500 lekë për luftën në Vietnam- Si shkova në studion 1 vjeçare në Tiranë, pranë Teatrit Popullor, me profesorë Andrea Malon, , Selman Vaqarrin, Pjetër Gjokën- Në kurs njoha nga afër ikonat Naim Frashëri, Kadri Roshi, Mihal Popi, Sulejman Pitarka, Kujtim Spahivogli...

Xhevahir Cirongu: Kujtimet janë gonxhe ringjallje…!

Të kujtosh ata që ke për zemër, të cilët janë gjallë por edhe ata që nuk janë midis nesh; ke bërë një sfidë të madhe si për veten ashtu edhe për brezat që vijnë.Te kujtimet e bukura , sigurisht për ata njerëz që kanë lënë gjurmë të mira në shoqëri, miqësi, e familje, vjen një ditë e gonxhja e kujtimeve rizgjohet e...

Spica Mitalike: Censura

Të errëta pesimiste,Na kthehet censuraE kuqe komuniste ! Nuk mund ta gjeshAsnjë vend pune,Pa qenë në lidhjeMe kryetar komune ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora