E diele, 25.07.2021, 03:43 PM (GMT+1)

Search by date: 6/11/2021

Meti Rexhepi: Veçantia e poezisë së Beqir Musliut

Padyshim në letrat e shkrimit artistik të shqipes,  që nga gjysma e dytë e viteve gjashtëdhjetë dhe në të gjallë të Tij, deri më 24 qershor 1996, Beqir Musliu paraqet dukuri prej një shkrimtari të veçantë. Pohimi ngërthen një mori përbërësish, një shumësi elementesh të përthithura nga urtia e njerëzimit, që nga ...

Jusuf Buxhovi: Çlirimi i Kosovës nga pushtimi 87 vjeçar serbo-jugosllav

Shtetndërtimi i Kosovës, nga përpjekjet e vazhdueshme, fillimisht, me anën e luftës kaçake dhe formave të tjera të rezistencës aktive, që të mos pranohet pushtimi serb nga viti 1912, ripushtimet nga vitet 1918 dhe 1944, si dhe përpjekjet e saj për etnocid, kultorocid dhe së fundit për gjenocid, përpjekje këto...

Timo Mërkuri: Shënime mbi ciklin poetik të Beqir Musliut

Cikli i Prizerenit i poetit Beqir Musliu përbëhet nga  shtatë[2] poezi të shkruara në vitin 1986[3] në qytetin e Prizerenit dhe  të botuara si njëAlbum poetik nga Shtëpia Botuese “PLEJADA” e Prishtinës. Cikli është ilustruar dhe me pamje nga trashëgimia shpirtërore e Prizrenit. Botimi i Albumit...

Dedë Preqi: Kjo kishë nuk e ka vendin në oborrin universitar

Sëcili religjion i ka kultet e veta fetare dhe vendi i kultit duhet të jetë në një vend ku nuk e pengojnë objektet njëra tjetren apo ku nuk pengohen institucionet  në mes vete, në mënyrë që njeriu kur ti lutet zotit, përveq se duhet të jetë i lirë, duhet dhe ta kuptojë se ku është vendi i tij i lutjes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora