E merkure, 16.06.2021, 04:04 PM (GMT+1)

Search by date: 6/10/2021

Blerim Latifi: Liturgji në kishën e Millosheviqit në Prishtinë!

Nuk është e rastësishme hiç pse Kisha Ortodokse Serbe ka zgjedhur 10 qershorin për të mbajtur liturgji në kishën e Millosheviqit në Prishtinë. 10 qershori është data e themelimit të Lidhjes së Prizrenit, organizatës së parë kombëtare shqiptare.10 qershori është data e fillimit të largimit të ushtrisë e policisë...

Kalosh Çeliku: Ferexhezeza

Fatkeqësisht, deri më sot, gjatë hudhjes të këtij Libri me Hënë dhe Koronavirus për Nesër në laptop, nuk m’u paraqitë asnjë Mike besnike për ndihmë në shtrat, asnjë politikan, polic letrar, Gjenerale për martesë.Asnjë avokat “mik” i pasurive të trashigimtarëve të mi familjarë me përjashtim të Hënores...

Gjekë Gjonaj: Lamtumirë familjes tradicionale

Familjet  e gjyshërve tanë kishin  dhjetë e më shumë frymë (anëtarë) që jetonin në një shtëpi. Pleqëria,  fëmijëria dhe  rinia bashkëjetonin me njëri-tjetrin. Tri gjenerata (breza): prindërit, fëmijët, madje dhe nipërit  jetonin së bashku. Familjarët kishin shumë respekt, kujdes e solidaritet, dashuri , mirëkuptim...

Albert Zholi: Flet aktori, regjisori dhe politikani Zef Bushati

Në vitin 1975 mbaron studimet e larta në Universitetin e Arteve, ku diplomohet aktor e regjisor. Në dhjetor të po këtij viti, Zef Bushati kapërxen dyert e Teatrit Kombëtar si aktor. Që në fillim i besohen te interpretoje personazhe në këtë teatër në shumë pjesë si p.sh në dramat "Familja e Peshkatarit", "Toka Jonë" "Zonja nga qyteti...

Përparim Hysi: Opinioni dhe realiteti

Opinioni është një mendim që,kur zotëron vlera të epërme, bëhet mbizotërues apo kategorik. SHEKSPRI e ka quajtur opinionin"zonjë të suksesit" dhe BLAISE PASKAL"mbretëreshë e botës". Meqë po futem në këto"hulli" ku nuk është fort e lehtë për të shkelur, do mundohem për të dhënë ndonjë mendim që,sado pak, të cekë...

Alma Lama: Perdhunimi serbo-ortodoks kishtar

Sot, studentet e universitetit te Prishtines kane deshtuar te mbrojne institucionin e tyre nga perdhunimi serbo-ortodoks kishtar.Keshtu ndodh kur studentet dhe shoqeria ne pergjithesi ka humbur orientimin dhe nuk di te dalloje e ta cmoje sekularizmin. E po keshtu ka humbur vetedijen e qarte per identitetin kombetar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora