E merkure, 16.06.2021, 03:36 PM (GMT+1)

Search by date: 6/1/2021

Xhemaledin Salihu: U përurua libri Romancë e Përflakur I dhe II

Të shtunën, më 29 maj 2021, në sallën e Kuvendit komunal të Preshevës, me prezencë të bollshëm të dhashamirëve të letërsisë shqiptare u përurua libri I Hysen Këqikut: “Romancë e përflakur  I dhe II, me krijimtari letrare të poeteve të Luginës së Preshevës: Libri I: 1. Albina Idrizi 2. Afërdita Salihu 3. Emine Murseli 4. Fehime...

Gjekë Gjonaj: Gjon Gjonaj, misionar i arsimit shqip

Në historinë e arsimit shqip në Mal të Zi   e ka vendin e vet edhe  mësuesi i dalluar  i kohës së tij Gjon Marku Gjonaj, (1930-1999) nga fshati Rudinë, Triesh, Malësi.  Ai   i takon atij brezi  mësuesish shqiptarë (malësorë)  të diplomuar  në  Shkollën Normale të Gjakovës, institucionit të parë profesional pedagogjik...

Gjon Keka: Nuk bëhet e shkruhet historia nga shpella apo rehatia e kolltukut

Ka vite që shkruaj, i kam postuar edhe në faqen time, madje edhe i kam botuar edhe në libra të mi,  disa portrete e gravura të rralla të heroit tonë Gjergj Kastriotit si dhe dokumente historike të ndryshme.Por, për habi janë disa të vetëquajtur „studiues“,  „historian“ etj,  që i kanë marrë disa nga portretet e Gjergj Kastriotit...

Daniel Gazulli: Vjeshtë

Baret buzë deti, ku s’degjohet ma muzika e takave të lehta, tek rrotullohen në marramendje, të shkreta kanë ngelë...

Fritz Radovani: Në kampin e krypores së Vlonës

Padër Pjeter Mëshkalla gjithnjë doli fitues mbi kundërshtarët.Ai gjithmonë e kudo i mposhti ata. Ai gjunjëzoi diktatorët ma të mnershëm e të pashokë, që mund të kenë pasë historia e Shqipnisë. Ata, para figurës së Tij, ishin të pafuqishëm edhe për mjeshtrinë e flligtë vrastare të tyne, terrorin, torturën, gënjeshtrën...

Florim Zeqa: Prishtina “nyja gordiane” e pushtetit qendror!

Zgjedhjet lokale po afrohen. Padyshim gara më interesante do të zhvillohet në kryeqytet. Edhe pse nga zgjedhjet komunale na ndajnë pak më shumë se pesë muaj, partitë politike i kanë “ndezë motorët” për marrjen e kryeqytetit!Tashmë partitë politike kanë filluar me...

Puntorie Muça Ziba: Mos i hidhni legjendat

Një qershori është ditëlindja e Bekim Fehmiut.Në 85 vjetorin e lindjes së kolosit, postoj …poezinë  “NJË RRUGË”  kushtuar artistit shqiptar. Në fotografi Bekim Fehmiu dhe Irini Leleku, në “ODISEA”. Aktorët që përjetësuan të vërtetën historike të identitetit tonë...

Militant Plakolli: Globalizimi dhe Integrimi në BE

Militant Plakolli u lind në vitin 1995 në qytetin e Podujevës. Ai është i diplomuar në Departamentin e Shkencave Politike të Fakultetit Filozofik në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”.Militanti ka qenë një aktivist, vullnetar si dhe participues në aktivitete dhe konferenca të shumta politike e...

Hilmi Saraçi: Preardhja e fshatit Pasomë (Sumë)

Banorët e sotëm sipas të dhënave nga familjarët dhe burimeve të tjera e  kanë preardhjen nga Malsia e Shkodrës ,fshati Pukë (rrethina e Pukës). Puka  si krahinë gjeoetnologjike shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë Veriore: për gjatë krahut të majtë të Drinit, që nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit në lindje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora