E shtune, 10.06.2023, 04:12 AM (GMT+1)

Search by date: 5/9/2023

Frank Shkreli: Gjergj Kastrioti vazhdon të 'pushtojë' Amerikën

Gjergj Kastrioti – Skenderbeu, trim i trimave, i përgjithëmonshmi i Kombit -- shqiptar i përmasave botërore, në Ditëlindjen e tij, 6 Maj.  Por, a është i tillë, Gjergj Kastrioti -Skenderbe për të gjithë shqiptarët?!Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar ditëlindjen e Heroit tonë kombëtar ...

Ndue Ukaj: Dita e Europës

Nesër është Dita e Europës dhe tek ne është ditë pushimi, dhe mirë që është, sepse ne kemi nevojë të përndritemi nga rrezatimi i vlerave të Europës dhe të mësojmë prej këtij qytetërimi madhështor, prej të cilit jemi shkëputë për shkak të aksidentit të tmerrshëm historik që kemi pësuar...

Kalosh Çeliku: Kaçaku i Fushës

Gjatë Mbrëmjeve të Poezisë Strugane, organizatori mua dhe Kaçakun e Fushës, si “nacionalistë” dhe “irredentistë”, “armiqë të rrezikshëm” ndaj “vëllazërim – bashkimit” jugosllav, shtetit të “përbashkët”, na vëndosi në Hotel “Beogradi”. Provokimi tyre i radhës, se: pas Luftërave të U?K -ës 1998 – 1999 në Kosovë, dhe 2001 në IRJ të Maqedonisë...

Timo Mërkuri: Atdheu i Ibrahim Kadriut

Poezia "Atdheu" e Ibrahim Kadriut  e përfshirë në  përmbledhjen “Kohë e varur në litar”(Faik Konica  Prishtinë 2021 f.27)  më tërhoqi për mënyrën e veçantë të shprehjes  emocionale të lidhjes së thellë të poetit me atdheun dhe me anë të figurave artistike që ai e sjell në poezinë e tij. Në këtë poezi, ndryshe nga...

Syrja Etemi: Në gjurmë të një këngëje të rrallë rapsodike

E, nuk dua të stërzgjatem në interpretime të cilët do të defokusojnë qëllimin e shkrimit vijues! Bëhet fjalë për një këngë epike-legjendare (nëse mund ta kategorizoj kështu në arealin e këngëve burimore ), e cila, në fillim të shekullit XX, në trojet shqiptare iliriane të RMV është ...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Aromë jete, dëlirësi, art dhe dashuri na dhuroi Durrësi

Nuk ka gjë më të bukur, më të vyer, më edukative, më dashamirëse se fytyrat e qeshura dhe zërat e çiltër e të gëzuar të fëmijëve artist të shkollës “14 Nëntori”Durrës.Ditën e bukur të 26 prillit u nisëm nga Vlora e dy deteve, me djalin tonë, Ladin, bakëshorti im, Fitimi (menaxher e fotografi im personal...

Florim Zeqa: Mirë e kurrqysh hiq!

Këtë shkrim po e nisi nga një ngjarje e vërtetë e para disa ditëve më parë. Ndodhesha për ngushëllime në një ceremoni mortore në kryeqytet, erdhi një i moshuar duke u mbajtur në një patericë në dorën e djathtë, pasi u ulë e pyetën qysh je o bal, plaku u përgjigj shkurt, “mirë e kurrqysh hiq”!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora