E shtune, 10.06.2023, 07:02 PM (GMT+1)

Search by date: 5/8/2023

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (3)

Më 2 gusht 1485, Gjoni II, në shkëmbim të feudeve Monte Sant Angelo dhe San Giovanni Rotondo, mori nga mbreti Ferrante I tokat e San Pietro në Galatina, Duka I i Galatina dhe titullin konte i Soleto, Gagliano, Avigliano, Orria, Sagliniano, Bagnula, Padula, Aradeo. Këtë shkëmbim...

Hazir Mehmeti: U mbajt ora poetike 'Pranvera Vjeneze 2023'

Vjenë, 30 prill 2023.  Organizuar nga Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, u mbajt orë letrare në hapësirat e Hotelit Europahaus të Vjenës. Morën pjesë krijues nga disa vend  dhe mysafirë të ftuar të fushës letrare. Nga Ambasada e Republikës së Kosovës përshëndeti Jeton Maliqi, diplomat. Të ftuar të veçantë  ishin  Prof. Dr. Isak Shema...

Kadri Tarelli: Vilhelme Vrana Haxhiraj - 'Mjeshtre e Madhe e Penës'

Në ditët e fundit të prillit, 2023, një ngjarje e bukur për jetën arsimore të Durrësit. U organizua përurimi, (unë e quaj “kuvend libri”) , “Genti mbret i Ardianëve”, të autores vlonjate Vilhelme Vranari-Haxhiraj. E gjitha në mjediset e shkollës 9-vjeçare “Qemal Mici”, ku prej kohësh zhvillojnë...

Selim Krasniqi: Arti gjuhësor dhe letrar në dy përmbledhjet me prozë

Reçensë e shkurtër gjuhësore e të artit poetik e letrar, në dy përmbledhjet e mbrama të prozës së autorit Brahim Ibish AVDYLIT - Përveç se njihemi mirë me poetin, shkrimtarin, shkencëtarin e ish-gazetarin apo e Editorin dhe Kryerdaktorin e revistës mbarëshqiptare „Qëndresa“, në linjat e përgjithshme...

Fran Gjoka: Një jetë në drejtim dhe krijimtari

Mësuesin,  drejtuesin dhe krijuesin e mirënjohur nga Lezha,  Gjergj Shyti e kam njohur qe në rininë e hershme,  kur të dy së bashku vazhdonim mësimet në bangat e shkollës së Mesme “Shejnaze Juka” në qytetin e Shkodrës. Ka lindur në fshatin Markatomaj në vitin 1950...

Ilir Muharremi: Njerëzit janë “Farë e çuditshme”

Artistët krijojnë mbi veten, gjithmonë bartin historitë, jetën sociale,interaktivitetin objektiv me atë shpirtëror, bëhen gardian të sekreteve reale duke i mpleksur me atë shpirtërore. Veprat e artistit Fatmir Mustafa – Karllo të kurorzuara me një ekspozitë personale që  mbartin titull joshës...

Artan Lleshi Gjomarkaj: Nji pllambë "Mirditë" në New York!

Miqtë e mi è dinë se e kam dashur unë librin qysh prej kopertinës e deri në shpirt të kuptimit fletë për fletë deri në të fundit faqe. Ata që ma ngjiten këtë "sëmundje të ambël" kanë qenë shkrimtarë të përmasave , poetë e burra të gjurmëve e të fjalës së artë .Kam njohur për pak kohë të madhin poet Frederik Rreshpja...

Poezi nga Atdhe Geci

Rini, je përroi, lumi  dhe  zjarripika më e fortë  e  shqiptarëveje reja e bardhë  dhe vetëtimaje nektari  me poetik i atdheut Prej zemre më vjen të them tëdua, o lule e gjitha pranveravee bime nga shpirti  dhe  zemraje rendje e kombit  dhe ëndrra...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Pak faqe të shkruara, sa për një roman

Jam duke sistemuar gjithë analizat,,,, kritikat dhe vlerësimet që janë bërë në adresë të krijimtarisë sime si nga personalitete të mirfilltë, profesionalisht, si, kritikë, analistë, shkrimtarë, adhurues apo lexues të librit, por dhe nga qytetarë të thjeshtë.Duke kërkuar një shkrim analitik të Shpendi Topollajt...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora