E shtune, 10.06.2023, 08:09 PM (GMT+1)

Search by date: 5/7/2023

Lutfi Alia: Mirënjohje për dy miqtë e mi, Dr. Karmina Bitri Haxhiu dhe Artan Haxhiu

Shkrimet historike të kohëve vjetra, domozodoshmërisht duhet te shoqërohen me dokumenta, që dëshmojnë vërtetësinë e ngjarjeve e të personazheve dhe kur është e mundur, të shoqërohen me fotografi të objekteve të lidhura me jetën dhe aktivitetin e tyre, si dhe me portretet të tyre, të realizuara nga piktorë dhe grafistët e kohës...

Qazim Namani: Qytetet Urbane gjatë sundimit osman në Kosovë

Perandoria Osmane pasi që i shkatërroi disa fortifikime të rëndësishme strategjike për vendin, në fillim të shekullit XVII, si qytete urbane hynin Prishtina, Prizreni, Vushtrria,  Peja dhe në fund të këtij shekulli edhe Gjakova si qendër e re urbane...

Kalosh Çeliku: Historia u përsëritet dy popujve 'vëllezër'

Historia me shekuj u përsëritet shqiptarëve. E kam thënë moti nëpër shkrimet e mia publicistike. Dallimi është, se: shqiptarëve Robëria. E, serbët i vretë Liria. Pushtimi i tokave shqiptare. Asimilimi i tyre si “vëllezër” të Njerkës jugosllave. Nuk do t’i përmend ngjarjet historike në këtë...

Vlash Prendi: Në Catania mes mrekullive antike

Aeroplani i shoqërisë ajrore Wizz Air, fluturoi me shpejtësi mbi Ultësirën Perendimore dhe mori drejtimin për në qytetin historic të Catanias në ishullin e Sicilisë. Largimi nga atdheu dhe fluturimi mbi Adriatik, të krijonin një ndjesi të vaçantë perzier me ankth, kur sheh se në bordin ...

Fritz Radovani: Plot 100 vjet porosi e At Gjergj Fishtës

Kriteret që duhet të plotësojnë ai që kerkon me kenë deputet i Kuvendit të Shqipnisë:At Gjergj Fishta (1923) – Revista Hylli i Dritës“Për shtetin tonë asht nevoja të mblidhet sa ma parë Kuvendi i Dheut ose Konstituenta, sepse nevojitet nji rreformë rrajsore si nga trajta politike edhe në parimet...

Hamza Halabaku: A i përngjet i biri të jatit

Ishin bërë më shumë se tre muaj që Leka nuk e kishte vizituar të motrën, e cila jetonte në fshatin Eshkë. Merrej me punët e bujqësisë dhe gjatë verës nuk ishte lehtë që në vlugun e punëve t’i bënte vizitë motrës që nuk ishte shumë larg nga fshati Rrafsh ku ai jetonte...

Florim Zeqa: Letër e hapur kryeparlamentarit Glauk Konjufca

Duke shpresuar në orientimin tuaj të pastër kombëtar, traditën e shëndoshë familjare, integritetin tuaj personal dhe professional, veprimtarinë dhe kontributin tuaj atdhetar, unë si mërgimtarë po ju drejtohem me këtë letër të hapur publike, për inicimin e një ligji të veçantë mbi pasuritë e patundshme të mërgimtarëve...

Blerim Rrecaj: Troç e truq

Në mesditëU nisa me djalinPër në objektin e kulturësLënë në mëshirë të kohësSi një gjë e pavlerëSi mbeturinë e si rreckëMbrenda objektit dhe një sallë kinemajeE pluhurt e ndoturQë rënkonte keqardhshëmKërkonte ca monedhaSikur një lypsare e vjetër...

Satira nga Sevdail Hyseni

Dy mjekë të dashur, me shumë karakter,Në shërbim të sëmurëve ishin si çdo herë,Të zellshëm në punë, miqësor në shtëpi,Veç një gjumë i ndante, nga jeta n’shoqëri. Por, shoqërimi i mjekëve, nuk qe pa limit,Ndahet papritur nga jeta, kardiologu një ditë,Miku i tij gjinekologu, desh ngeli pa frymë,Mbet si qyqe i vetëm, i zhytur në hidhërim....

Gjokë Dabaj: Të lexosh një libër 300 faqesh me titull “Arbni”…

Të lexosh një libër 300 faqesh me titull “Arbni” dhe të mos sqarohesh, të mos e mësosh dot, nga vjen emri Arbën (apo Arbër), është në radhë të parë zhgënjyese. Shkencërisht zhgënjyese dhe moralisht, si shqiptar, më se zhgënjyese. E kam fjalën për librin e Aurel Plasarit “Arbni historik, gjeografik, kishtar dhe politik...

Përparim Hysi: Lirika maji

Ndjenjat dhe mendimet m'u ndezën flakëNJë vetëtimë gëzimi ra mbi zemrën timeNga i moshuar që jam,u ktheva çunakM'u shfaq një mike e rinisë sime. Do të thoni ju:- Po si është e mundur,Të të ndizen ndjenjat në këtë moshë të vonë?Ah,sikur ta njihnit sa ishte e bukur.Imazhi i saj dhe tash më turbullon...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora