E shtune, 10.06.2023, 07:57 PM (GMT+1)

Search by date: 5/5/2023

Eshref Ymeri: Profesor Nexhmedin Spahiu, një armik besnik i Dardanisë

U bënë tash shumë vjetë që kur në mjetet e informimit masiv në Dardani, u hodh në qarkullim ideja e “ekzistencës së kombit kosovar”. Këtë ide, sa idiote, aq edhe armiqësore, e pati hedhur në qarkullim Profesori Nexhmedin Spahiu. Asokohe pata menduar se ky farë profesori është pjesë e...

Jusuf Buxhovi: Kuvendi i Parë i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Kuvendi i Parë i Lidhjes Demokratike të Kosovës, shënoi kapërcimin historik nga kërkesa për barazi të plotë në nivel të federatës jugosllave, që doli në Kuvendin Themelues të 23 dhjetorit 1989, te ajo për shtet të pavarur. Këtë ndryshim e imponuan rrethanat që lidheshin me fillimin e luftës në...

Prend Buzhala: Këmisha e Gjergjit

Ai na vjen sa herë Shpirtit tonë i mungon Atdheu.O Zot, si i thonë asaj kohe kur Sytë nuk kanë mëmëdhe?Çfarë shikimi na duhet sot për ta parë atë Kohë të Kastriotit?Cilit kob i duhen lotët, cili fat i Arbrit bën gjumëkur ti motër e rrëfen kallëzimin për Ujin e Bardhë,për tamblin që rrjedh nga gjiri i nuses së re...

Resmi Osmani: Kishte trokitur rinia

Në mbyllje të mbrëmjes, u ndam duke u përqafuar. I lam shëndet e i tham mirupafshim secilit. Disa nga vajzat, kishin ca blloqe të vegjël dhe kërkonin që të shkruanim në ‘ta diçka si kujtim, me vjershërim, të tjerë ndanin kartolina me përkushtim, duke vënë posht shkrimit firmën. Ua plotësova dëshirën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora