E shtune, 10.06.2023, 06:05 AM (GMT+1)

Search by date: 5/3/2023

Gani Mehmetaj: Mallkimi i mbiemrave turko-arab

Vetëm në Prishtinë mesatarisht 1200 shqiptarë në vit, kryesisht të rinj e ndryshojnë emrin, por më së shpeshti e ndryshojnë mbiemrin- mbetje turke apo arabe.“Nuk shpreh etnopsikologjinë tonë shqiptare, nuk shpreh as mendësinë e kontinentit që i takojmë”, e thonë në...

Ndue Ukaj: Gazetaria dhe liria

Sot është dita kushtuar lirisë së shtypit ose e njohur ndryshe si lira e shprehjes dhe unë e kam ndërmend romanin brilant të Milan Kunderës “Pavdekësia”, një kapitull i të cilit i kushtohet pikërisht gazetarisë dhe pushtetit që ajo ushtron mbi jetën morale dhe politike të kohës sonë...

Blerim Latifi: Gjuha shqipe nuk lejohej të shkruhej nga qeveria osmane

Gazeta e parë që është shtypur në Kosovë ka qenë gazeta "Prizren", organ zyrtar i Vilajetit të Kosovës, në vitin 1871. Gazeta kishte katër faqe. Faqja e parë dhe e katërt ishte në turqisht, ndërsa e dyta dhe e treta në sërbisht. Edhe pse shumica e banorëve të Vilajetit të Kosovës ishin shqiptarë, gjuha shqipe nuk...

Nikoleta Kovaçi: Liria ne pranga qindarkash…

4 vjet ma pare, nje koleg-mik, nder te paktet qe te le profesioni-pasion-mision, ma uroj me kte foto diten e lirise se Shtypit! Kto ishin qindarkat e plotesimit te rroges se ‘dores’ qe i perkisnin muajit mars! Te bankes nuk e dinte se kur i merrte!...

Visar Zhiti: Ilirjani, me librin në jetë, me jetën në libër

Ishte kohë kafkiane vërtet dhe Ilirjani guxonte, pa bujë, por hapur, vuajti, po nuk iu nënshtrua vuajtjeve dhe padrejtësive, madje iu përgjigj dhe vrazhdë… thashë “kohë kafkiane” se lidhet dhe me Franz Kafkën e ndaluar, kemi një ndodhi tonën ashtu, që dhe e kam shkruar...

Sadbere Emshiu: Takime të ndërsjellta të dobishme ne Hamburg

Ditën e martë më 25 prill, mbas takimit me ambasadorët e Kosovës dhe Shqipërisë, deputeti i parlamentit të Hamburgut Sami Musa së bashku me disa përfaqësues ndërshqiptarë ,personalitete të sferave të ndryshme, si nga sporti me ikonat Luan Krasniqi, Altin Lala,ish kapiten i përfaqësuese...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora