E premte, 14.05.2021, 06:39 PM (GMT+1)

Search by date: 5/3/2021

Frank Shkreli: Mjaft u tallët me atë popull!

“Diktatura ma e rrezikshme, asht ajo, që paraqitet popullit me maskën e demokracisë!”, At Pjetër Meshkalla, Jezuit, martir i Kishës Katolike Shqiptare, gjigand i fesë dhe i kulturës shqiptare – në përvjetorin e arrestimit të tij më 29 prill të vitit 1967 nga regjimi komunist i Enver Hoxhës.  Vërtetë “Një pishtar i demokracisë”...

Xhelal Zejneli: Fillimet e shkrimit shqip

Shqiptarët kanë hyrë në analet e historisë së dokumentuar në gjysmën e dytë shekullit XI. Historiani bizantin Mihaelis Ataliates (Michaelis Attaleiates) është i pari që përmendi  në “Historinë” e tij të shkruar në vitet 1079-1080 se Albanoi kishin marrë pjesë në një kryengritje kundër Kostandinopojës më...

Agron Gjekmarkaj: Rënia e Zgjedhjeve

Zgjedhjet e 25 Prillit do të mbahen mend si zgjedhjet më të trukuara në histori ! Shteti , "Rilindja" dhe "të fortet" u bënë një ! Te  gjithë bashkë vepruan si strukturë mafioze ! Ata me një inxhinjeri të sofistifikuar manipulimi ndryshuan verdiktin popullor! Admistrata u vu në presion prej muajsh...

Kristo Çipa: Duke kërkuar kurorën e Jugut

Nuk është as Lord Bajroni as Eduard Liri (dy anglezë të shekullit XIX) që përshkruajnë mbi supet e vargjeve dhe penelatave befasitë e Jugut të Shqipërisë, por është poeti Fatmir Terziu që përthith peisazhe e gatuan vargje që “do luten të vdesin në shekuj”. Ndërsa dy të parët vinin nga Londra dhe...

Nikë Gashaj: Shteti qytetar apo nacional

Në shtetet bashkëkohore, qytetaria është forcë kryesore e unitetit, por dhe kombësia  është e pranishme në të gjitha vendet multietnike, mandje edhe në demokracitë e zhvilluara. Bëhet fjalë për lidhjen e ngushtë midis strukturës qytetare dhe të asaj kombëtare të shoqërisë.Prandaj, nëse ka orvajtje për...

Hasan Hasanramaj: 31 vjetori i pajtimit të 124 familjeve

Fshati Llukë e Epërme në komunën e Deçanit është  një nga shtyllat e forta të historisë, vendi me i shenjtë i lavdisë së shkruar historike e kombëtare, ku trimat shqiptarë që nga vitit 1878 e deri me 1910 te Verrat e Llukës dhanë kushtrimin dhe e lidhen Besën e Madhe Shqiptare për  fillimin e luftës çlirimtare kundër pushtuesve otomanë...

Hysen Kobellari: Isuf Luzaj - atdhetari i ditur, mësuesi i filozofëve të së ardhmes

Isuf Muhamet Luzaj (1913-2000), është një figurë e nderuar e përmasave të rritura në kohë, me të cilën krenohen brezat e të tri dimensioneve: të djeshmit, të sormit,të ardhshmit … Koha i rivlerëson dhe i zbulon vërtetësisht emrat dhe veprat e njerëzve të saj, të cilët i kanë dhënë e i japin, duke i shtuar mirësi kombit...

Kastriot Dervishi: Varreza e Rrmajit në Shkodër në dy harta

Harta bashkëlidhur tregon varrezën e Rrmajit në Shkodër sipas koordinimit të dy hartave, të vitit 1944 dhe të kohës së sotme. Krahasimi tregon se është shtuar tokë në drejtim të lumit, në pjesën lindore. Vija e kuqe tregon zgjerimin e varrezës nga lindja. Shigjeta me ngjyrë të zezë tregon drejtimin e pushkatimeve...

Neki Lulaj: Në lulishten e vargjeve për atdheun

Ditë më parë në postën time elektronike më erdhi befasia e radhës. Ishte dorëshkrimi poetik me titullin “Kosova, bajrak i fjalës” i autorit Namik Selmani. Ky libër është një prurje e re poetike dhe shumë simbolike për Dardaninë antike.E cila doli mag shtypi në Tiranë...

Skënder Kapiti: A do ndryshojë sjellje E. Rama për Kosovën pas 25 Prillit 2021

A do ta ndryshojë qëndrimin dhe sjelljen e tij kryeministri Rama në lidhje me Kosovën dhe  ndaj politikës dhe shtetit të pavarur të Dardanisë?Politikanët shqiptarë , politika  dhe interesi i tyre personal duhet të jenë brënda interesit kombëtar dhe në pëputhje dhe në shërbim të vizionit, dhe dëshirës dhe të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora