E shtune, 10.06.2023, 07:58 PM (GMT+1)

Search by date: 5/25/2023

Edison Ypi: Buka

Le të mos kishe gjë për të ngrënë, kocka për të lëpirë, dhëmbë për të kafshuar, madje as stomak për të tretur, ama bukë duhej të kishe patjetër."Me bukë" bëhej gjithçka; Ushqeheshin masat punonjëse, korreshin fitoret, shtohej hovi revolucionar, çahej bllokada, përparonin shkencat, zhvillohej Arti, letërsia, teatri...

Timo Mërkuri: Një poezi e shkruar me lotë

Qysh në titull poezia "Nuk ma mësove këtë ikje"e poetes të shkakton një ankth e mehje fryme, pse për diçka të dhimbëshme të paralajmëron,  një “ikje” për të cilën poetja nuk ishte e pregatitur. Më duhej të lexoja një shkrim të Iliriana Sulkuqit që të mësoja se kjo “ikje” paskësh qënë...

Anton Nikë Berisha: Fjala poetike si dëshmi nderimi dhe dashurie

Poetët, siç ka ndodhur dhe me prozatorët dhe dramaturgët, në krijesat e tyre letrare i kanë përjetësuar veprimet dhe bëmat që kanë hequr peshë në gjallimin e një populli; i kanë përjetësuar ngjarjet, ngadhënjimet, por dhe fatkeqësitë; personat që janë lidhur me ato ngjarje e veprime dhe flijimi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora