E shtune, 10.06.2023, 07:36 PM (GMT+1)

Search by date: 5/23/2023

Entela Binjaku: Pranverë kulturore mes miqve nga Timishoara

Nga data 15 maj 2023 në mbrëmje e deri në mëngjesin e datës 19 në vendin tonë zhvilloi një vizitë një ekip nga Shoqata për Kulturën e Banatit dhe nga Fakulteti i Muzikës dhe i Teatrit i Universitetit Perëndimor të Timishoarës në Rumani. Kjo vizitë u realizua falë bashkëpunimit të këtyre institucioneve me Fondacionin Harriet Martineau...

Faik Smajli: Përshtypje nga libri me tregime “Kohëpërfytje” i Prof. Hazir Mehmetit

Nëse do t’i afroheshim një lloj definicioni të tregimeve të shkurtëra, ato janë shumë të shkurtra në të cilat trajtohet një temë e vetme. Në përgjithësi, ato nuk kanë kufizime në temën e duhur dhe variojnë nga histori të trilluara deri tek tekste të një natyre sugjestionuese ose të pazakontë. Mikro-historitë pothuajse gjithmonë anojnë nga çështjet e...

Ramiz Selimi: Ndërthurja e ngjyrave dhe fjalëve një kombinim magjik

Në botën e artit ka krijues që ndërthurin dy ekspresione të mrekullueshme, ngjyrat e piktorit dhe fjalët e poezisë. Ndërthurja e ngjyrave dhe fjalëve është një kombinim magjik që sjell në jetë emocione dhe imazhe të mahnitshme. Kur piktorët dhe poetët bashkëngjiten për të shprehur ndjenjat e tyre nëpërmjet artit, krijohen vepra të...

Prend Buzhala: Profetët e rremë

Pothuajse, shumica dimë nga librat e shenjtë për profetët e rremë. Përkufizimi biblik për ta kalon te përdorimet tjera metaforike në gjirin e jetës  njerëzore e shoqërore: ata përpiqen që njerëzimin ta privojnë nga qëndrimet racionale, apo nga "shkalla më e lartë më e lartë e veprimtarisë njohëse të njeriut"...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Perëndim apo ?!...

Perëndim i praruar...Gjithçka mbi tokë, mbi det e në sferën qiellore, duket mistike. Të tilla janë perëndimet e vendit tim.Veç për një gjë kam të drejtë. Pasi kam vënë re magjinë e tyre dhe them me bindje, se, si perëndimet e vendlindjes sime nuk ka. Janë të veçanta dhe nuk ngjasin me...

Enver Bytyçi: Faleminderit Senator Bob Menendez!

Paraqitja në senatin amerikan të dy përfaqësuesve të DASH, zotit Collet dhe Escobar, zbuloi alternativën më dobiprurëse e të drejtë për Kosovën, si dhe paqen e stabilitetin në rajon. Ishte kreu i Komisionit të Jashtëm të Senatit, senatori Bob Menendez, ai që kërkoi publikisht që “të mos i bëhet presion Kosovës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora