E shtune, 10.06.2023, 06:22 PM (GMT+1)

Search by date: 5/2/2023

Xhelal Zejneli: Shtetet ku s'ka asociacione për minoritetet

Bashkimi Evropian apo ShBA-ja kurrë s’kanë treguar interesim të formojnë në ndonjë vend të Evropës apo të Ballkanit asociacion apo bashkësi komunash me shumicë të një grupi etnik të caktuar, përkundër faktit se minoritete ka në shumë vende të gadishullit apo edhe të kontinentit. Për themelimin e një krijese të tillë i janë vënë vetëm Kosovës...

Enver Bytyçi: “Më provoni njëherë”! Rama ngatërron Shkodrën me Dalinën!

Ndoqa nga lajmet çfarë Edi Rama u tha shkodranëve në një takim që kishte organizuar dje në atë qytet! “Më provoni njëherë dhe do ta shihni se unë bëj më shumë se ata që ju i votoni”! Ka 23 vite në pushtet! Prej dhjetë vitesh është kryeministër dhe Shkodrën e ka rrënuar! Tani thotë “Më votoni në Bashki që unë të bëj për ju...

Timo Mërkuri: Yjet e zemrës së Sabit Rrustemit

Libri i Sabit Rrustemit “Ndezje yjesh në zemër” është një përmbledhje poezish të zgjedhura të dashurisë, të cilat janë  shkruar prej tij në një hark kohor prej 25 vjetësh dhe janë botuar nëpër libra të ndryshëm poetikë, pos një pjese të tyre që u botuan së pari te kjo përzgjedhje...

Kalosh Çeliku: Kukullat partiake

Partitë politike, kur merren me arsim dhe kulturë, krahëpërkrahu me partizanët e tyre të arsimit dhe artistët e arratisur me politikë “madhore”, dihet: nuk ka arsim, as kulturë. Këtë, nuk e them unë, e thotë politika e tyre Donkishotiane, përderisa janë me vite në pushtet. Kokëmëkokë, nëpër institucionet e shtetit “përbashkët”...

Florim Zeqa: Ofshamë dhe mallkim!

Mëngjesi i sotëm ishte njëri ndër mëngjeset më të vëshira, njëra ndër ditët më të rënda dhe më të mundimshme me rastin e përcjelljes në emigrim të dy nipave të mi, njëri Mr.Sc., kurse tjetri nxënës dhe student shëmbullor gjatë shkollimit të mesëm dhe superior...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora