E premte, 14.05.2021, 05:17 PM (GMT+1)

Search by date: 5/2/2021

Fatbardha Demi: Mrekullia e mbijetesës së një kombi (2)

Teza e origjinës dhe vijushmërisë atlantido-pellazge e Kombit Arbër është vërtetuar nga studiues shqipetarë dhe të huaj. Kundërshtimi që vihet re për çdo botim lidhur me «tezën pellazge», pa sjell fakte shkencore, i ngjan egërsisë së një qeni, që i bindet vetëm padronit të tij. Sipas ligjeve universale, Shkenca i bindët vetem...

Sejdi Berisha: Pse ike Fatmir Bajraktari, ti Frenk Sinatra i Pejës

Nganjëherë mendoj por edhe hidhërohem, se jeta m’i ngjanë deteve të trazuara, dhe kur është kështu, ajo shndërrohet në dhembje të pashuar, që njeriun e bënë të vuaj edhe kur është i lumtur, të qaj edhe kur këndon, dhe pastaj, para vetes të dalin shumë gjëra që rëndojnë e...

Pajazit Hajzeri: Trashëgimia dhe Diversiteti Kulturor në Rajonin e Mitrovicës

Qyteti i Mitrovicës, ndodhet në udhëkryqin e ndikimeve helene, romake, orientale e europiane, duke bërë të mundur që këtu të gërshetohen një varg kulturash të popujve e të traditave të ndryshme, pra gërshetim i traditës kulturore autoktone vendase me atë të ardhur, e bën këtë rajon shumë të pasur...

Albert Zholi: Historiku i përgjakshëm i 1 majit

Festa e 1 Majit, apo dita ndërkombëtare e punëtorëve lindi nga lufta botërore e punëtorëve për të afirmuar të drejtat e tyre e për të përmirësuar kushtet e jetesës. Pavarësisht se kremtimi i saj lidhet ngushtë me protestën e punëtorëve të Çikagos, përfunduar me gjak, historia e festës së punëtorëve...

Blerim Latifi: Kralica!

Fusha të cilën po e shihni në fotografi ka një emër brenda të cilit, në një kuptim, fshihet i gjithë thelbi i historisë së Kosovës gjatë shekullit XX. Sot kur po shetisja i vetmuar anës së saj, kaluan dy të rinj. Kur mu afruan, u përshendeta me ta dhe pa vazhduar më tutje ua bëra një pyetje: - Djem, si quhet kjo fushë e madhe?...

Ndue Dedaj: Kohë proçesionarje

Është fundi i prillit 2021. Në gjithë vendin numërohen votat e fundit të kandidatëve për deputetë. Heeej, ky kandidati nga fundi i listës ia kaloi atij nga fillimi, theu herësin e hyri në Kuvend! Çudia paska ngjarë në listën e PS-së për Tiranën dhe në listën e PD-së për Elbasanin. Ky herësi, për ata që nuk e njohin këtë...

Poezi nga Neki Lulaj

Në vite pamë së bashku gjethimin e lisavePatëm dashuri diell ,shi, stuhi e furtunaPamë gurrat që gurruan për ne nëpër damarët e shpirtitLuluan lulet mes dheut të butë të rudinaveE urimet u bënë bash si gurët në gjerdane gurëzuar. U rritëm dhe bashkë rrugëtuam  si  një trup i pa ndarë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora