E shtune, 10.06.2023, 05:54 PM (GMT+1)

Search by date: 5/11/2023

Frank Shkreli: Revolta Antikomuniste në Gulagun Shqiptar të Spaçit

“A ka mbetë ndonji shqiptar gjallë, që të mbrojë nderin e shqiptarit!”!?  Ishte kjo thirrja për solidaritet, e cila ndezi revoltën e Spaçit.  21 Maji, 2023 shënon 50-vjetorin e Revoltës Anti-Komuniste, në njërin prej burgjeve më të tmershme të regjimit komunist të Enver Hoxhës, në Spaç, një revoltë që ka filluaar (me 21 Maj, 1973) dhe zgjatur ...

Enver Bytyçi: Sot është momenti i fundit kur demokratët duhet t’i thonë jo farsës

Mbrëmë pamë një shfaqje turpi të marrëdhënies midis atij që quhej kryeopozitar dhe përfaqësuesit numër dy të mazhorancës, kartel i drogës. Natën, fshehtas, madje duke ikur me vrap nga sikleti, u takuan në një shtëpi “motel” dy “gjelat” e parlamentit, ish-kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, dhe shefi i grupit parlamentar të Rilindjes, Taulant Balla...

Kalosh Çeliku: Kopështi Zoologjik

Herët në mëngjes, alarmi i telefonit ma prishi gjumin. E hapa, ishte Nusja e djalit Xaka:-Babi, sot mos ha mëngjes nën Rrap! E kam përgaditur një pite me groshë si në Katund. Dhe, ecë te ne në Sofrën Shqiptare!-Faleminderit, iu përgjigja. Vetëm, se: unë sot, pas “armikut të padukshëm” Koronavirusit dhe Pandemisë me masa të...

Enton Abilekaj: Një votë dhe pak shpresë për të shpëtuar Tiranën

Betonizimi pa kriter, që po merr hapësirën dhe cilësinë e jetës së të gjithëve që po i çon në probleme shëndetësore dhe sociale nuk vjen si nevojë për strehim. Vetë të dhënat e institucioneve zyrtare tregojnë se janë ndërtuar pothuajse 2 herë më shumë apartamente se sa është nevoja. Shpjegimi i Veliajt për ardhjen ...

Brahim Avdyli: Flamujt e erërave

Ndonëse është fillim i pranverës, koha bubullinë nëpër errësirë të zymtë sikur të jetë nën bjeshkët e larta, Shkelzenin e Gashit. Edhe po të jesh i kthyer në fëmijërinë tuaj të veçantë, nuk do ta kishe ndier veten më të skrofëlluar. Fryejnë errërat, herë nga njëra anë e herë nga ana tjetër. Pastaj kthehen kryq e tërthor...

Albert Zholi: Flasin Aleksandër Rama, Astrit Miho, Mehmet Gëzhilli

9 Maji mbetet një ditë historike, një ditë që përcjell një kujtesë mbarëbotërore. Sidomos për Europën mbetet një ditë e shenjtë pasi është ditë e fitores së lirisë kundër robërisë, është ditë e emancipimit popullor kundër shtypjes fashiste, është ditë e barazisë mes popujve dhe barazisë brenda shteteve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora