E shtune, 10.06.2023, 06:35 AM (GMT+1)

Search by date: 5/10/2023

Vlash Prendi: Kur këndonte Qamili i Vogël

Që në vogëli më ka pelqyer të dëgjoja dhe të argëtohesha me këngën popullore, madje shpesh kam provuar edhe të shkruaj vargje popullore. Kënga popullore ishte një farë ngushëllimi për masën e punëtorëve dhe kooperativistëve, që të lodhur nga punët e shumta dhe të vështira në bujqësi, kërkonin të çlodheshin me pak muzikë...

Fran Gjoka: Intervistë me shkrimtarin e njohur Viron Kona

Z.Viron, përshëndetje dhe urimet më të mira! E di që jeni vazhdimisht i përfshirë në punët krijuese dhe punoni parreshtur, ndërkohë që jeni i vlerësuar nga lexuesi, veçanërisht nga lexuesit e vegjël. Çfarë mund të na thoni për “sekretet”  e krijimtarisë dhe cilat janë disa nga rekomandimet tuaja për lexuesit e rinj?...

Fritz Radovani: ‘Asht e vështirë me ia ndreqë kambët qenit’

Nuk e kishe ndigjue këte shprehje ndonjëherë...Përherë të parë e kam ndigjue mbasi ishe njohë me Té nga At Jakë Gardini, një nga jezuitët e parë që kishte ardhë në Shqipni nga fillimi i shekullit XX, kur Shqiptarët po formonin Shtetin e vet. Njihte mirë gjuhën shqipe, Shkodren e para e mbas vitit 1944 dhe kishte...

Ermal Mulosmani: “Estrada e Ballshit”, Luizi, Zhakli

Kasta e showbizit shqiptar është ai qerthull njerëzish që sot dominon skenën televizive, tallava-mbrëmjet, qokat parakulturore dhe sidomos rrjetet sociale. Cilësitë më përbashkuese të këtij grupimi janë : të rinj, të bukur, të cekët, pa ndonjë cilësi të spikatur artistike dhe, mbi të gjitha, refuzojnë të futen në detin e thellë të dijes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora