E premte, 14.05.2021, 06:24 PM (GMT+1)

Search by date: 5/1/2021

Xhelal Zejneli: Letërsia e vjetër shqiptare

Përfaqësues të letërsisë së vjetër shqiptare janë Gjon Buzuku, Lekë Matrënga, Pjetër Budi, Frang Bardhi dhe Pjetër Bogdani.Karakteristika e letërsisë së vjetër shqiptare: Janë tekste fetare të përkthyera nga latinishtja apo italishtja; pra, nuk është letërsi origjinale; tekstet janë shkruar me shkronja latine...

Rexhep Shahu: Kampioni im, deputeti Flamur Hoxha

Deputeti me rreth 10 mije vota, Flamur Hoxha, kampioni im, nder deputetet me më shume vota demokratesh ne Shqiperi, na ben krenar te gjitheve dhe na perfaqeson gjithe kuksianeve kudo ku jane, me dinjitet.Me 9159 vota qe shumekush nuk i sheh as ne enderr, ai buzeqesh...

Berat Buzhala: Lutje publike per kryeministrin e sapozgjedhur te Shqiperise

Hape nje pike/punkt per vaksinimin e kosovareve dikund afer kufirit. Une e di qe edhe Shqiperia eshte ne zor te madh per veti, ama eshte krejtesisht e turpshme per shtetin e Kosoves qe mijera veta me shku me u vaksinu ne Serbi, qysh po ndodhe tash. Nuk ka poshterim me te madh per shtetin e Kosoves...

Skënder Kapiti: Shitblerja e votës, krim elektoral dhe tradhti kombëtare

Problemi i shitblerjes së votës në Shqiperi tashmë është bërë agjendë në mediat dhe në forumet më të larta ndërkombëtare të botës demokratike.Kjo gjë  përbën një njollë tepër të madhe për demokracinë dhe për imazhin e shtetit shqiptar dhe të shqiptarëve për atë se në Shqipëri demokracia shitet e blihet nga paraja e  pushtetit...

Kastriot Dervishi: Telegrami i ekzekutimit të Prek Calit

Ekzekutimi i Prek Calit dhe personave të tjerë, ndër të cilët më i njohuri është Dom Ndre Zadeja, është kryer më 25.3.1945 nga forcat e Brigadës së 2-të të Mbrojtjes së Popullit. Emrat dalin nga një korrespondencë e Shefqet Peçit (komandant i Korparmatës së 3-të) dhe Enver Hoxhës...

Sevdail Hyseni: Festa e 1 Majit

Kudo nëpër botëFestohet 1 Maj,Vetëm ne e presimMe buzën në vaj! Nuk e kemi fareIdenë për këtë festë,Ta shënojmë shqiptarçeA’t’hidhemi n’protestë?!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora