E merkure, 06.12.2023, 08:34 AM (GMT)

Search by date: 11/9/2023

Zeqir Lushaj: Një pasqyrë për të parë vetveten

Para disa vjetësh, po rrija e bëja bisedë me një burrë të mirënjohur të Shqipërisë e Kosovës, këngëtarin Dervish Shaqa. Në mes tjerash, Dervishi, që fiste ngaalë por me shum mend, më tha:-Një pasqyrë e vogël xhepi ban 1 lek. Nuk ka gjë ma të lirë për njeriun. Është e vogël e banë lirë, por është shumë e...

Vlash Prendi: Nëpër shtigje muzash

Kishte heshtur për një kohë të gjatë, saktësisht prej 61 vjetesh, po tani poeti 62 vjeçar Ramush Nikci ka vendosur t’u flase lexuesve me zërin e shpirtit, me zërin e arsyes, përmes mendimit të pjekur artistik dhe vargut të bukur poetik. E themi këtë, sepse poeti tashmë i njohur Nikci, brenda dy vjetësh...

Xhelal Zejneli: Deklarata e Balfurit

Deklarata e Balfurit (Balfour Declaration) është deklaratë të cilën më 2 nëntor të vitit 1917, ministri i Punëve të Jashtme i Britanisë Artur Xhejmz Balfur (Arthur James Balfour, 1848-1930) ia dërgoi udhëheqësit të bashkësisë hebraike në Angli, bankarit, politikanit, zoologut - lordit Uolltër Rotshilld...

Edison Ypi: Jam zezak

Ju trimat që e keni çarë historinë me shpatë në dorë, ju që i keni rezistuar turkut me qindra vjet, e keni kapur topin për grike, keni flakur në det Italinë, keni hedhur gunat përmbi tela, i keni hipur tankut zbathur dhe me granatë në dorë, ju qingjat e butë që i keni derdh plumb në gojë armiqve të egër, ju që keni bërë dhe plot e plot trimërira të tjera...

Xheladin Mjeku: Zejnullah Halili shpalos flamurin e dashurisë për atdheun

Zejnullah Halili (1945-2004), emër që nuk mund të anashkalohet asnjëherë, sidomos kur ka të bëj me përfaqësimin në grupin e autorëve nga letërsia për fëmijë. Këtë vlerësim e tumirin rreth tridhjetë tituj librash, shumica e të cilave janë pjesë e pandarë e botës fëmijërore, ku autori për dekada ka zbrazur gjithë arsenalin motivues...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora