E merkure, 06.12.2023, 08:11 AM (GMT)

Search by date: 11/7/2023

Edison Ypi: Alfabet

A - Sirenë alarmi e ngulur fort me dy këmbë në tokë dhe e përforcuar në mes, që gris qiellin me klithma, britma, ulurima, viktima. Shpikësi i Alfabetit, ai që shpiku këtë vegël ortografike uluritëse kaq të vlefshme për shqiptarët dhe Botën, ishte arab, por arab kurbetli shqiptar, matjan, dibran, çam, skraparlli, gjirokastrit, etj...

Hasan Hasanramaj: Akademik Mark Krasniqi ishte dhe mbetet simbol kombëtar për shqiptaret kudo që janë

Profesor Mark Krasniqi  që nga ditët e hershme të jetës së tij e deri në momentin e fundit të jetesës ti për Kosovën dhe qytetaret e saj ka krye punë të mëdha në momentet me të vështira, kur ky popull është kacafyt me jetën apo vdekjen- për çka edhe është bërë emër i njohur i historisë, i luftës për liri, i dijës, i kulturës shqiptare ka lënë  gjurmë  shumë të vlefshme në shekullin XXI...

Ndue Dedaj: PD nuk është 'kor' i Berishës

Një çështje në Prokurori është krejt problemi yt individual, pavarësisht retorikës politike me të cilën kërkon ta mveshësh, duke shkuar deri aty sa ta quash SPAK - un “organizatë kriminale”!? Njihet tashmë kjo mënyrë mbrojtjeje e Berishës, duke sulmuar e akuzuar të tjerët pa kurrëfarë principi si kriminelë (individë, institucione...

Fritz Radovani: Zeqir Lushaj – Guri dhe vorba

Mbas vizitës së Ambasadorit Turk në Universitetin e Shkodres me daten 14 Dhjetor 2021, dhe fjales së “Prof. Dr.” Golemi, e cila ka thanë se: “Ne jemi dy popuj vëllezër që kemi luftuar së bashku dhe kemi lënë gjurmë në histori…” Mu kujtue poezia e Zeqir Lushaj… Që i pershtatet...

Reshat Nexhipi: "Shqiponjën'' po e rrezikon ''korbi i zi''

Fjalën e kam për Shqipërinë dhe çkombëtarëzimin ose shpopullimin e saj, e cila dita ditës po merr hov me përmasa shqetësuese, për të mos thënë alarmante. Këtë fenomen tejet të rrezikshëm për të ardhmen e kombit tonë, po e konstatoj këtu në Detroit të Amerikës, ku kam erdhur para nja rreth dy vjet, jo si kurbetçi, por, për të zgjedhur një hall...

Jusuf Buxhovi: 'Enigma' e kodit të dashurisë?

Enigma e dashurisë është  vetë dashuria. Ajo nuk ka kod, meqë nuk do të ishte dashuri. Kështu parafrazon Markezi dashurinë në romanin e njohur “Dashuria në kohën e kolerës”. Shkrimtari Besnik Mustafaj, në romanin e tij më të ri “Fati i marrë”, sikur të mos i besonte Markezit, ngreh çështjen e një enigme te një dashurie...

Atdhe Geci: Lëvizja për Ilirinë

Pellazgia jeton te të gjithë shqiptarëtështë gjak Shqipërie në trojet Ilirisënë shqip shkruanin pellazgë-arbërornë shqip shkruante edhe Homeri ynë. Nuk ka një gjuhë tjetër perëndie, sishqipja jonë, si gjaku i saj gjuhësorsi dielli ynë dhe hëna shkëlqimtaresi katër mollat e kuqe të Shqipërisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora