E merkure, 06.12.2023, 08:02 AM (GMT)

Search by date: 11/6/2023

Nue Oroshi: Profesor Ernest Koliqi dritëdhënesi i kombit shqiptar

Dashuria për profesor Ernest Koliqin na ka tubuar sot të gjithëve në këtë sesion të veçantë shkencor nga të gjitha viset etnike shqiptare dhe diaspora e madhe atdhetare. Ta kujtosh profesor Koliqin në 120 vjetorin e lindjes nuk është vetëm burrëri dhe atdhedashuri por është edhe një mision fisnik që kanë marrë sot të gjithë këto studiuese dhe...

Aurel Dasareti: Liria për të besuar është gjithashtu liri nga besimi

Në politikë dhe fe, çdo gjë mund të shfrytëzohet. Ajo që nuk mund të përdoret mund të keqpërdoret. Pa kontradikta, nuk ka përparim. Tërheqja dhe zmbrapsja, mendimi dhe veprimi, dashuria dhe urrejtja janë të nevojshme për ekzistencën njerëzore. Por çdo gjë ka homologun e saj. E vërteta qëndron diku mes kontrasteve...

Florim Zeqa: Shqiptarët vetëm zori i bashkon!

Në seancën e fundit të Kuvendit, kur kryeministri Kurti e fillojë raportin para deputetëve ishte fenomenal, do të thoja i paparë deri më tani, mirëpo, në momentin kur fillojë të lëshohet në gjëra personale devijoj komplet nga rruga e nisur dhe u “zhvesh lakuriq” para deputetëve dhe syve të qytetarëve!...

Viron Kona: Djallushja dashuri

Në moshë të rinisë,shumë gjëra s`i dija,zemra më rrëfente,ç ‘është dashuria. Thoshte është si toka,që sapo hyn pranvera,me llojshmëri bimësh,mes lulesh dhe ferra...

Panajot Soko: Jam kundër kampit të refugjatëve

Jam kundër kampit të refugjatëve dhe sinqerisht e them jo për shkak të ndonjë kahje politike. Po e lë politikën fare, po flas vetëm fakte.Kampet e refugjatëve, kudo në botë, janë qendra kriminaliteti gjithfarësh, vrasje, përdhunime, prostitucion, drogë, grabitje. Çdo lloj krimi që njeh fjalori, kryhet në qendrat e refugjatëve...

Albert Vataj: Kanë thënë për poezinë...

Vendosa që nuk ishte mençuria që i mundësoi poetëve të shkruajnë poezinë e tyre, por një lloj instinkti apo frymëzimi, siç i gjeni tek shikuesit dhe profetët që i dërgojnë të gjitha porositë e tyre sublime, pa e ditur më së paku se çfarë kuptimi kanë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora