E merkure, 06.12.2023, 07:51 AM (GMT)

Search by date: 11/5/2023

Fotaq Andrea: Pena të arta franceze për shqiptarët (7)

Gjon Kastrioti ishte ende fëmijë kur Murati shumë vite para betejës së Varnës, për të cilën fola tashmë, kishte shtënë në dorë Shqipërinë pas vdekjes së babait të Kastriotit. E rriti atë që fëmijë, mbetur i vetëm nga katër vëllezërit. Analet turke nuk thonë asgjë që këta katër princër u flijuan me qëllim që Murati...

Frank Shkreli: Dita kur Gjergj Kastrioti u rikthye në atdhe

Në çdo vend tjetër, nga çdo komb tjetër, kjo datë – ky përvjetor historik për Kombin shqiptar -- do të kujtohej zyrtarisht nga dy shtetet shqiptare dhe nga pikëpamja historike prej akademive të shkencave në Tiranë dhe Prishtinë dhe si rrjedhim nga i mbarë Kombi shqiptar kudo, përfshir diasporën...

Gani Mehmetaj: A di Zoti shqip - Ungjillorët flisnin shqip nga fillimi

Lëvizja protestante në Shqipëri që nga fillimi e ka ndjekur në hap Lëvizjen Kombëtare Shqiptare (Rilindjen). “Kur Perandoria Turke ndaloi plotësisht qarkullimin e librave në gjuhën shqipe, drita e vetme në atë errësirë që qarkullimi i Ungjilli të përkthyer në gjuhën shqipe” (7. Memli Krasniqi: Shoqëria Biblike Britanike ...

Petrit Aliaj: Histori dhe Art në Milano

Ideja për të realizuar një ekspozitë të fotografit Griseld Hoxha nga Durrësi me punimet e tij në bardh e zi , përkoi me një propozim të z. Hasan Aliaj, drejtori i gazetës së përmuajshme “Rrënjët” në Romë për të promovuar edhe studjuesen zj. Fatbardha N. Demi me paraqitjen e dy krijimeve të saj “Mrekullia e Mbijetesës” dhe “Selenizmi...

Mevlud Buci: Fran Gjoka, figurë e njohur e arsimit dhe gazetar i mirënjohur

Kontributi i gazetarit të njohur FranGjoka në arsim është thuajse 50 -vjeçar.   Nëbiografinë e tij bie nësy veçanërisht përkushtimi i lartë, fillimisht si mësues nëshkollën 8-vjeçare të ishullitLezhë e nëvazhdim si specialist në DAR të Qarkut të Lezhë, por e pandara nga jeta e tij në arsim ka qenë dhe është përherë e vrullshme, cilësore dhe...

Kastriot Dervishi: Shënimet e tollonaxhiut për delet dhe pulat e kooperativistit

Kur partia vendosi t'i marrë shpirtin që i kish ngelur fshatarit, duke i hequr oborrin dhe bagëtinë, Enver Hoxha, pasi lexoi propozimet, më 14.4.1980 vendosi këto shënime:a-Për oborrin kooperativist.Ndarjes së oborrit kooperativist duhet t’i caktojmë një kufi: babai ta ndajë kopshtin vetëm me djalin e parë...

Dukagjin Hata: Një model poetik i historisë dhe përditshmërisë së botës dibrane

Pas Naim Frashërit dhe Fishtës, dy kolosëve të letrave tona kombëtare, që njëri tek “Historia e Skënderbeut”dhe tjetri tek “Lahuta e Malësisë”, shkruan në vargje histori që mbeten emblema historike e poetike të të gjitha kohëve, autori Hysen Dervishi është i treti që shkruan një histori të këtij soj në vargje...

Aurel Dasareti: Detyra e politikanëve, përfshirë Albin Kurtin, është që të nxjerrin nga moda gënjeshtrat e të tjerëve me të tyren

Albini ruan një sekret që të gjithë e dinë se çfarë është në të vërtet. Kushdo që nuk merr informacion nuk mund të marrë përgjegjësi. Kushdo që merr informacion nuk mund të shmangë marrjen e përgjegjësisë. Në rastin konkret, për herë të parë jam shumë dakord me fjalët (reagimin) e sotëm të  opozitës. Me z Walker, si gjithmonë po...

Kastriot Dervishi: 80 vjet nga formimi i qeverisë së Rexhep Mitrovicës

Në selinë e Këshillit të Naltë (sot Biblioteka "Sotir Kolea"), betimi i qeverisë para katër anëtarëve të këshillit në fjalë. Tre ministra të kësaj qeverie u dënuan dhe vdiqën në burg (Dodbiba, Kolaj, Gjylbegu), një u dënua (Bllaca). Të tjerët vdiqën jashtë Shqipërisë...

Bashkim Saliasi: Miku im i mirë

Gazeta “Mësuesi” ne na miqësoi,me poet dhe shkrimtarë na afroi,miqësi letrare, publicistike krijuam,shkëmbyem përvojë e nuk gabuam. Aty të njoha dhe Ty poeti durrsak,Kadri Tarelli poezinë e ndez flak,mik i vërtetë, për kokë të mikut je,çdo krijim i yti, i dashur për ne...

Atdhe Geci: Vogëlima gacash

Me  këngë  për  KosovënUnë   i  flas  kohës  simeMbase  edhe  më  shumëMileut që sapo ka filluar Prej  qëmoti  është e  thënëliria  është  betejë   e  kuqepër ata që dinë të  punojnëdhe që i bien bukur kitarës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora