E merkure, 06.12.2023, 07:42 AM (GMT)

Search by date: 11/4/2023

Gani Mehmetaj: Në kishën katolike Zoti fliste shqip

Në kohën më të rëndë Turqia i tha Ibrahim Rugovës se kryeqytet e ka Beogradin. Shtetet arabe mu si Turqia, ishin aleatë të Miloshevicit.Kisha Katolike e Dardanisë e hapi rrugën e Vatikanit. Ndërkaq, Papa Gjon Pali i Dytë i çeli dyert e Evropës e të SHBA-ve.Edhe sikur të mos kishim qenë kurrë të krishterë...

Frank Shkreli: Dr. Elez Biberaj, ikona e gazetarisë në Zërin e Amerikës del në pension

Po mbyllet një kapitull i artë në historinë e gazetarisë së Zërit të Amerikës dhe një tjetër po rifillon në jetën private të një gazetari shqiptaro-amerikan, i mirënjohur tashmë për botën shqiptare dhe atë amerikane.  Dr. Elez Biberaj, ikona e gazetarisë amerikane dhe shqiptare -- për 43 vjetë në Zërin e Amerikës – njoftoi të hënën se po del në...

Kimete Berisha: Fjalët e vjetruara!

1. Është qesharake:Ta akuzosh kryeministrin Kurti 'pse e pëlqen marrëveshjen' tënde me Serbinë, që ti vet e ke pranuar dhe e ke nënshkruar.Kjo i bie sikur t'i thuash Albin Kurtit:- 'Unë isha i poshtër, por pse tash edhe ti u bëre i poshtër'.- Kjo është betejë qesharake e opozit?s, është 'pështyjë lart e pështyma fytyrës tënde'...

Albert Zholi: Dita kur Britania dhe Shqipëria u pajtuan për incidentin e Korfuzit

Britania dhe Shqipëria më 29 tetor 1996, bien dakord që Tirana t’i paguajë Londrës dy milionë dollarë dëmshpërblim për incidentin në Kanalin e Korfuzit, dhe Britania t’i jepte Shqipërisë 18 milionë dollarë nga vlera e arit të bllokuar. Incidenti i kanalit të Korfuzit i referohet tri ngjarjeve të ndryshme që kanë ndodhur në vitin 1946...

Kalosh Çeliku: Pjellat politike

“Grupi i Zjarrit”, këto ditë doli në fushatë parazgjedhore parlamentare dhe presidenciale me moton “Fronti Opozitarë Shqiptar”. Nuk doli me Grupin e Fushës, sotpërsot në Maqedoninë e Veriut, mos them edhe në Shqipëri, dhe Republikën e Kosovës, hë për hë , nuk e besoj, se: do ta rrëzojë BDI -në nga pushteti. Aqmëpak Edi Ramën në Shqipëri. Dhe, Kurtin në Republikën e Kosovës...

Florim Zeqa: Kuvendi i Shtrigave!

E quajtja kështu seancën e fundit në Kuvendin e Kosovës tre ditë pas ‘Natës së Shtrigave’ apo “Halloween”-it të shteteve perëndimore, duke ju sqaruar të gjithëve, se emertimi i mësipërm nuk ka të bëjë fare me gjininë femrore në Kuvendin e Republikës së Kosovës, i cili ngjau në gjithçka tjetër, por jo në Parlament...

Shyqyri Fejzo: Legjenda e Gurit të Senit

Pak i  kërrusur, me sytë nga lumi“Gur i Senit” mbushur me ligjerimeDremit e sa nuk po e merr gjumiBrenda shpuzë mban ato kujtime Kur i plotfuqishmi kopaçen moriKopaçin në dy pjesë e ka ndarëGrabovën nga  mbytja e shpëtoiShpërtheu uji fuqishëm valë-valë...

Mihal Gjergji: Samarxhiu

Një plak qesqin, si mal me borëMe sy të qeshur, dritë behariUrorë dhe eshkë në njërën dorëNë tjetrën strrall me çika zjarri E nis bisedën dalëngadalëE tjerr si fill i hollë fanelle:-Pa merre, dridhe një, mor djal'(Më fton të ulem. Mirëseerdhe!)...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora