E merkure, 06.12.2023, 07:34 AM (GMT)

Search by date: 11/3/2023

Skender Jashari: Gjergj Kastrioti në Betejën e Nishit dhe Kisha e Tij në Rahovicë

Më 1  janar 1443, Papa Eugjeni IV, publikoi një enciklikë me të cilën shpallte Kryqëzatë, që thërriste vendet Europiane dhe kërkoi nga kleri katolik që taksën e të dhjetave ta dislokonin për të financuar fushatën ushtarake.[1] Ky organizim mori përkrahje të gjerë në vendet Europiane, përfshirë edhe të krishterët e Ballkanit,[2] e që më 22 korrik...

Timo Mërkuri: Një poezi hymn për nënat

Leximi i poezisë "Jam nënë" e Albina Idrizit të mahnit qysh në vargjet e para për diapazonin e gjerë e të thellë shpirtëror të tyre ku emocionet shfaqen në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe të sinqertë. Idrizi ka zgjedhur të përdorë vargje të thjeshta e të drejtpërdrejta për të shprehur ndjenjat e heroinës ndaj të birit pa kërkuar ndihmën e...

Gjekë Gjonaj: Para portretit të derdhur në bronz të Usta Isuf Myzyrit

Ishte  viti 2000 kur për herë të  parë vizitova  probatinin e babait tim në  Elbasan.  Atë pasdite  qershori , përveç njoftimit me  familjarët e probatinit, pritjes së ngrohtë vëllazërore  të kësaj familjeje malësore nga fshati Selishtë  të  Grudës së  Malësisë së Mbishkodrës,  shoqërimit  dhe...

Vladimir Shyti: Halli, hallit nuk i n’gjan

Eshtë e vështirë për popullin tonë të gjejë lirinë e vërtetë në këtë vend plot halle e derte. Kjo bashkësi e brendshme nuk mund të bëjë vlersime se, piktakimet e problemëve të shumta janë të vendosura bri njeri-tjetrit. Nuk po kërkojë formula të veçanta për ndjenja shpirtërore, as individualitete të këtilla, ashtu siç bën piktori në veprat e...

Nikoleta Kovaçi: Tri ngjarje te tmerrshme ne tri dite!

Ngaqe vendin e ka mberthye çeshtja e “Partizanit’, nji mberthim qe perhapet si tymnaje me fsheh dhe zbeh krejt poshtersite e çdo minutshme qe ndodhin ktu, zotnuesit e gjithedijshem nuk i lane as njerzit me mendue per hallet e veta!Jane tri ngjarje te randa, te tmerrshme dhe diktuese ne...

Ilir Muharremi: Gjithçka për një grua të bukur

Gjithçka është thyer te unë edhe dashuria. Jam i bindur në këtë. Dëgjoj muzikë nga kaltërsia e qiellit, kompozim natyror edhe kjo me vret. Më fal që të dua, Zoti vet me dënoj për këtë, të fali ty te unë dhe prapë të mori për vete, dashuria ime. Në zemrën time rrjedhin helme të ndryshme, shohë që s’ka shpresë më, mendoj që je ti brenda aty...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora