E merkure, 06.12.2023, 08:13 AM (GMT)

Search by date: 11/19/2023

Sabile Basha: Ukshin Kovaçica - Gjithmonë në mbrojtje të lirisë

Atdhetari shaljan, Ukshin Kovaçica, u lind në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgorës, nga babai Nuhë, në vitin 1904. Historikisht, Mitrovica e rrethina ishte njëra ndër vendet më heroike të Kosovës. Shaljanet në çdo kohë dhe në çdo vend që janë ndodhur, janë ngritur në këmbë kur atdheu ka qenë në rrezik, dhe ata kanë qenë diga më...

Frank Shkreli: Fjalët e arta të Luigj Gurakuqit tepër aktuale

Ndërsa po bëhen përgatitje dhe ndërkohë që po mbushet kalendari i veprimtarive për të nderuar figura të shquara historike të Kombit shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, të kujtojmë Luigj Gurakuqin, bashkautorin më të ngushtë të Ismail Qemalit, njëri prej figurave më të mëdha të gjitha kohërave të Kombit...

Albert Vataj: Thoma Turtulli, bamirësi i shquar që mbeti pa varr

Më 19 nëntor 1937 ndërroi jetë bamirësi i shquar, Thoma Turtulli. Ai, edhe pse nuk ka statujë apo monument që ta përkujtojnë, atë e lanë edhe pa varr. Por vepra e tij e humanitetit është ende ndër thesaret e Korçës, është e ngulitur thellë në shpirtin e qytetit, në themelet e asaj përjetësie që mbeti i vetmi dhe më i epërmi shpërblim për të...

Gani Mehmetaj: Kur kryqi bie në duart e djajve

Kur e shohin shqiptarët katolikë e myslimanë kryqin gjigant pravosllavë në Tetovë e në Shkup, s' ka si të mos ua kujtoj rrëfimet e prindërve për masakrat e ushtrisë serbe e bullgare, ndërsa u prinin “popat” me mjekra të zeza dhe me shpirt edhe më të nxirë. Ata që nuk pranonin të bëheshin shki, popi sllav urdhëronte t’i thernin ose t’i pushkatonin...

Edison Ypi: Mbreti i Panairit

Të jetë për mua, unë i bie shkurt. Nxjerr një VKM (Vari Këmborën Mushkës) për të zgjedhur Mbret të Panairit të librit Mitat Frashërin, dhe u kry. Por Mitati ka vdekur. E helmoi Sigurimi.Naim Frashëri, Fan Noli, Zef Serembja, Migjeni, që edhe ata e meritojnë të shpallen Mretër, edhe ata kanë vdekur...

Skender Jashari: Flamuri i Palestinës, si flamuri i ISIS-it!

Që nga 7 tetori kur organizata terroriste islamike e Hamas-it, kreu sulme masive terroriste islamike kundër popullatës dhe vendbanimeve izraelite, kemi pa shumë protesta në mbështetje të kësaj organizate terroriste islamike. Natyrisht shtetet perëndimore, e kanë ndaluar çdo mbështetje publike të terroristëve islamik të Hamas...

Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?! (XXIX)

Jemi në pragun e ngjarjeve historike të vitit 1923, per të cilat po punoheet me të gjitha mjetet nga fallsifikatorët e historisë me i fshij nga Historia!Pa Emnin e të Madhit Shqiptar Luigj GURAKUQI nuk ka Histori Shqipnia!...

Nue Oroshi: Sa herë që vjen dita e Flamurit

Sa herë që vjen dita e flamurit 28 Nëntori është një entuziazëm i madh tek ne shqiptarët. Është një entuziazëm për faktin se e kujtojmë me krenari dhe mallë atë ditë kur Shqipëria pas shumë shekujsh të robërisë otomane u ba shtet edhe pse i cunguar. Cungimin përveç luftërave politike dhe atyre diplomatike në të shumtën e rasteve ia bëm edhe...

Florim Zeqa: E vërteta tmerron dështakët politikë!

Në kohën nëpër të cilën po kalojmë si komb dhe si shoqëri njerëzore, më e vështirë është bërë të thuash të vërtetën sesa të këputësh çelik me dhëmbë! E vërteta vret më shumë se plumbi për politikanët e papërgjegjshëm, ndërsa kritika e shëndoshë është ilaçi më i mirë për reflektim dhe përmirësim të politikanëve të përgjegjshëm...

Idriz Zeqiraj: Shtabi i UÇK-së të LPK-së, listoi dhe ekzekutoi rivalët politikë!

Vërtet, po bëhen tri vite, që kur Gjykata Speciale e Kosovës, me seli në Hagë, ka arrestuar Hashim Thaçin dhe vetëm disa nga bashkëpunëtorët e tij në krime. Një vonesë e skajshme arrestimi, e pasuar nga stërzgjatja burokratike, hetimore dhe gjyqësore. Por edhe domëthënëse, sepse shqiptarët dhe bota po mësojnë se deri ku mund të arrijë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora