E merkure, 06.12.2023, 08:10 AM (GMT)

Search by date: 11/18/2023

Ndue Dedaj: Ora e pavdekësisë së Migjenit

Gjuha e relikteve duhet dëshifruar që të “thotë” atë që fjalët nuk e thonë dot të gjithën. Nëse ato i sheh si sende të vdekura, thjeshtë muzeale, atëherë nuk ke kuptuar thelbin. Te Migjeni të tërheqin dorëshkrimet e poezive e prozave, shënimet që lidhën me shërbesën si kryemësues në Pukë, letrat drejtuar miqve dhe familjarëve, fotografitë ...

Sami Islami: Pse injorohet Gjuha Shqipe

Derisa po ndiqja programe televizive, më ranë në sy një mori fjalësh dhe konstrukte fjalishë angleze të pëdoren gabim në mediat tona, si: “Habia e Bajden” (Top channel), “Porosia e Challet për Kosovarët” (RTK), “Haziri i gëzohet fjalëve të Challet!  “Ata që e blejnë një dyshek, marrin  një topper falas nga Comodita home”, “Çmime të lira...

Sejdi Berisha: Monolog te 'Blini i Poetit'

Pranë tejeJam duke t’i shikuar gjethet e verdhaQë nga vjeshta pak të kanë ngelurNë degët e praruaraMe fjalën e poetitMe dhembjet e njeriutMe lumturinëQë nganjëherë dot nuk arrihetE si t’ia bëjmë taniKur dimri s’na lë të jemi bashkëPo të rrija pranë tejeAcari m’i ngrinë duartE m’i skuq faqet e thata...

Albert Zholi: Në ditën e dytë të Panairit të Librit “Tirana 2023”

Dita e dytë e panairit të librit sipas botuesve ka rezultuar i suksesshëm.  Sipas tyre theksohet se numri i vizitorëve që në orët e para të mëngjesit ishte i kënaqshëm çka e vërtetojnë këtë fakt. Por risia qëndron tek pjesëmarrja apo rritja e vizitorëve të rinj. Në dy panairet e fundit ndryshe nga 20 panaire më parë numri i të rinjve që e vizitojnë...

Florim Zeqa: Kuvendi i zarfeve dhe aklamacionit!

Përderisa shprehja e lirë dhe respektimi i mendimit të tjetrit janë parim bazë i demokracisë, e drejta për të zgjedh dhe për të qenë i zgjedhur janë parime bazë të Kuvendit Zgjedhor të një partie politike...

Kalosh Çeliku: Bërlloku te pragu i derës

Fatkeqësisht, ndaj Zotit: apo partive politike, kemi mjete të informacionit, gazeta dhe portale elektronike me thasë në shërbim të pushtetit ende ish jugosllav. Mos them: në Facebook, dhe Instagram të këtij të sotshmit në Maqedoninë e Veriut. Që, nuk e dinë ku e kanë kryet, e ku i kanë këmbët përpjetë në “hava” (Qiell). Mos e them për...

Kozma Gjergji: Kërkimtari erudit

Një nga gëzimet e veçant që kam përjetuar së fundmi ka qenë dhurimi nga Prof. Dr. Eshref Ymeri i kryeveprës së tij "Fjalor Frazeologjik i Gjuhës Shqipe". Shtangesh me fuqinë mbinjerëzore të Autorit për një realizim të tillë kaq vëllimor e thellësisht shkencorë, shto dhe fjalorët frazeologjikë...

Ekspozitë me veshje tradicionale kombëtare të komuniteteve që jetojnë në Kosovë

Të shtunën në Bibliotekën Kombëtare  “Pjetër Bogdani” të Kosovës do të hapet ekspozita kolektive me titull “Ekspozitë me veshje tradicionale shqiptare dhe kostumet tradicionale të komuniteteve që jetojnë në Kosovë”. Kjo ekspozitë ka për qëllim prezantimin e kostumeve tradicionale kombetare të pakicave që jetojnë në Kosovë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora