E merkure, 06.12.2023, 08:05 AM (GMT)

Search by date: 11/16/2023

Edison Ypi: Autori, Origjinali, Mesjeta, Kopja

Një tjetër Mesjetë më e errët dhe më e egër se ajo e inkuizicionit, djegies së librave dhe mendimtarëve në turrën e druve, na ka hy brenda me të gjitha të zezat, pa trokitur te porta.Autorin e vranë. Origjinalin e helmuan. Janë zëvendësuar nga Kopja dhe Kopjaci që po rrëshqasin si minj nëpër vrima dhe qenefe...

Fran Gjoka: Adoleshentët në kërkim të motiveve të reja

Jeta në shkollat shqiptare rrjedh dhe gjallëron përditë. Krahas përkushtimit të drejtuesve, mësuesve dhe nxënësve për zbatimin e programeve dhe përvetësimin e dijeve,  herë-herë ndodh diçka që qortohet nga mësuesit. Disa nga adoleshentët vijnë të papërgatitur në mësim...

Gani Mehmetaj: Me Izraelin a me Palestinën?

Izraeli e ka njohur shtetin e pavarur të Kosovës. Palestina Kosovën e konsideron pjesë të Serbisë.Izraeli e mbështeti luftën e shqiptarëve kundër Serbisë. Palestina i mbështeti krimet e ushtrisë e të policisë serbe kundër shqiptarëve.Hebrenjtë e Amerikës e krijuan Dardaninë. Myslimanët e Palestinës dhe të Arabisë e mbështesin Serbinë...

Kadri Tarelli: Bashkim Kadiu përuron 'Panteonin e Vlerave'

I kam ndjekur të gjitha veprimtaritë e autorit durrsak Bashkim Kadiu, si fillim në gazetari, më pas si shkrimtar e studiues. Kam marrë pjesë në të gjitha kuvendet dhe përurimet e librave të tij dhe çdo herë kam bërë shkrime që janë publikuar në shtyp. Po ndalem te njëri, që daton pesë vjet me parë, gusht 2018, kur u përurua libri, “Vlerat e qytetit tim...

Nexhat Halimi: Buka dhe guri

E nxora nga xhepi fletën e gazetës, e shikova shiun nga binte mbi mështeknën para dritares së hotelit dhe mora ta lexoja shkrimin për Hebilin e furrën “jeta”, të  Aron Xhumhurit. A e ka shkruar Artoni  apo unë. E lexoj e më dridhen buzët, më pastaj tërë kraharori dhe zemra më rrah me hov...

Mihal Gjergji: Liria në gjyq

Liria shqiptare përherë ka qënë e kryqëzuar, e sot më shumë se kurrë. Tashmë ndodhet nën akuzë. Të akuzuar janë viktimat e genocidit serb, e spastrimit etnik, të pafajshmit dhe të pambrojturit. Luftëtarët e lirisë janë vendosur përballë togave të zeza, gjyqtarë dhe prokurorë me shtetësi të ndryshme dhe pa identitete të qarta...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Çaste të këndshme mes miqësh

Në këto vite të tejzgjatura tranzicioni kanë ndryshuar shumë koncepte të qytetarisë. Ndryshime të tilla që e dallonin qytetarin e lindur dhe rritur në qytet nga banorët e zonave rurale, solli lëvizja demografike e pakontrolluar nga periferia drejt qyteteve. Natyrisht një migrim i tillë rriti numrin e popullsisë së qyteteve. Po kjo nuk do të thotë se kultura qytetare vazhdoi me...

Meti Rexhepi: Zejnullah Halili në tri pamje

Shkrimtari Zejnullah Halili u lind në fshatin malor Kokaj, Malësia e Maleve të Zeza, Komuna e Gjilanit, më 5 nëntor 1945,  vdiq në moshën 59 vjeçe në Prishtinë, më 24 shkurt 2004. Pos Normales të profilizuar për mësuesi, në Gjilan e Prishtinë, ai e kreu edhe SHL Pedagogjike. Jeta e sprovoi në disa profesione...

Visar Zhiti: Kaq shumë ikje...

Po ikim… Koha apo neëKu po shkojmë?Në ditë tjetër, në tjetër atdheë!Në valixhe nuk futet koha,As më të rëndësishmet                                          s’i marrim dot,Më të çmuarat desha të thosha,Më të shenjtat,                        nga ç’kanë mbetur sot...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora