E enjte, 30.11.2023, 06:03 PM (GMT)

Search by date: 11/16/2022

Adil Fetahu: Kanonizmë

Gjithësa kombe janë të ndrituarë*) prej shkronjash 1) ndë gjuhët të veta.  Edhe xhdo komp, që nukë ka shkruarë gluhën’ e vet, edhe s’ka shkronja ndë gjuhët2) të vet është ndë t’errëtë dhe barbar. Edhe Shqipëtarëtë tue me mos shkruarë gjuhën’ e tyre dhe tue me mos pasurë shkronja ndë gjuhët të tyre kështu...

Ndue Dedaj: Gjon Krasniqi dhe 'Stema e Artë' e Bamirësisë

Zakonisht shkruajmë për të huajtë, që japin ndihmesë humanitare prej vitesh në Shqipëri. Por nuk janë vetëm ata që ndërmarrin misione të tilla. Nënë Tereza e ka futur frymën e saj edhe ndër shqiptarët e vet, ani se e njohëm vonë motrën tonë të madhe sa bota.Nuk kisha menduar të shkruaja ndonjëherë për Gjon Krasniqin...

Gjon Keka: 28 nëntori 1443 është si dielli për historinë e kombit tonë

Nuk njoh hero tjetër më të madh, i cili që nga vegjëlia ta ketë rritë farën e lirisë dhe të ruajtjes së qenjes së tij identitare e në këtë rast arbërore, si kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti.Farën e lirisë që ai e mbantë në kujtesën e tij thellë të ngulitur nga vegjëlia ,e cila u rritë brenda tij në zemër e...

Kimete Berisha: Amerika në kërkim të një shqiptari normal në Kosovë!

Qeveria Kurti është aq ireale, halucinante, arrogante dhe e paditur, sa që Shtëpia e Bardhë ka filluar të dyshojë se krejt shqiptarët janë çmendur.Amerika dhe Brukseli janë duke hulumtuar mundësinë e zbulimit të ndonjë shqiptari që ende nuk ka fluturuar, që ia di hallin vetes, që është i vetëdijshëm se Kosova është vendi...

Florim Zeqa: SHHK 'Salih Çekaj' nderi dhe krenaria jonë kombëtare

Shoqata Kulturore Humanitare “Salih Çekaj“ më 12.11.2022, në Büron afër Lucernit (Zvicër), në 13 vjetorin e themelimit të saj, në mënyrë madhështore organizoj manifestimin tradicional të Darkës së Lamës, të kësaj tradite të lashtë Iliro-Dardane...

Albert Zholi: Sot Panairi i 25-të i Librit “Tirana 2022”

Panairi i përvitshëm i librit mbledh sot, bashkë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, shkrimtarë, poetë, përkthyese dhe lexues, ku njihen me botimet e reja dhe një mundësi e shkëlqyer për të blerë libra me çmime të reduktuara.Ngjarja me e madhe letrare e vitit sjell sot, libra të rinj...

Enver Bytyçi: Çfarë po ndodh? Një Abdylhamit i II në Tiranë!

Ne e kemi ndjekur filmin "Abdylhamiti II - Kryeqyteti"! Kemi parë se sa intriga thuren në diplomacinë botërore. Tradhti, kurthe, plane e kundërplane, projekte e kundërprojekte, skema sulmesh ushtarake deri në Dardanele dhe mekanizma interesante të dështimit të tyre, përplasje bandash që quheshin kryengritës e skena të tjera...

Beqir Cikaqi: Rugëtimi i Prof. Dr. Sc Festim Tafolli

Mërgimi e kurbeti janë plagë e vjetër e kombit ton. Pushtimet e okupatorëve të ndryshëm, luftërat, represioni, etj. ishin shkas i ikjes nga atdheu dikur. Por tani rrethanat e përndjekjes nuk ekzistojnë, por dëshira për një jetë të mirë, të dinjitetshme, pa brenga, pa shtrese, besa edhe pa punë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora