E merkure, 06.12.2023, 08:01 AM (GMT)

Search by date: 11/15/2023

Xhelal Zejneli: Alfabeti i Gjuhës Shqipe - Kongresi i Manastirit

Shqipja e shkruar dokumentohet që nga shekulli XIV me alfabetin latin. Autorët e shekujve XVI dhe XVII përdorën alfabetin latin, të plotësuar me pesë shkronja cirilike. Po këtë alfabet, të plotësuar me ndonjë shenjë greke, e përdorën edhe shkrimtarët arbëreshë. Duke...

Botime të reja nga Gëzim Murajza, Valbona Banka dhe Preç Zogaj

Gëzim Murajza e zhvillon subjektin e romanit të tij të dytë në periferi, ndonëse temat që trajton, nuk kufizohen në lokacion. Në “Alpe”, me sfondin e jetës dhe peizazhit në fshat “Tingulli i mbramë”, që njofton agun, nga e hëna në të dielë, nis e dobësohet... Ndërkaq, Simoni, sjell përmes historisë së tij...

Gani Mehmetaj: Lufta me akrepat helmues, shkretëtirën dhe thikat arabe

Dëgjuesit e disiplinuar imagjinonin duna me rërë sa të shihte syri deri tutje në horizont, ndërsa dielli përcëllonte. U dilnin parasysh burra të thekur nga dielli, të  fishkur me deve që ecnin si të përgjumur, këngët e zvargura për nomadë, karvanë devesh e për shkretëtirë që ta thante lëkurën si pergamenë. Dikur shkretëtirën e ngryste nata...

Fritz Radovani: Pse vetem Shkodra?! (XXVIII)

Mos ekzekutoni asnji pa marrë aprovimin tonë i shkruan Enver Hoxha  Mehmet Shehut me 1 shkurt 1945. Urdhri tepër urgjent dhënë përmes një radiogrami  tërheq vëmendjen për një fenomen që kishte nisur të përhapej në muajt e parë të pas Luftës, ku bëheshin shpesh arrestime të fshehta, gjykime të dyshimta dhe ekzekutime të...

Hasan Hasanramaj: Femrat krijuese të botës shqiptare dhe diasporës

Në pranin e dashamirëve të librit nga Kosova, Shqipëri, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës - në sallën e Institutit Albanologjik në Prishtinë me iniciativën  e shkrimtares dhe studiues të mirënjohur të letërsisë në botën shqiptare dhe diasporë - Migena Arllatit, u bë promovimi i krijimtarisë letrare të shkrimtares mërgimtare - Nexhie Hasani...

Albert Zholi: Sot Panairi i 26-të i Librit “Tirana 2023”

Ngjarja më e madhe e librit për vitin 2023 sot hap siparin e saj. Si zakonisht ky Panair mbledh sot, bashkë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, shkrimtarë, poetë, përkthyes dhe lexues, ku njihen me botimet e reja dhe një mundësi e shkëlqyer për të blerë libra me çmime të reduktuara...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora