E merkure, 06.12.2023, 07:57 AM (GMT)

Search by date: 11/14/2023

Sabile Basha: Mehmet Bushi, matjani që luftoi për Shqipërinë Etnike

Oficeri e atdhetari Mehmet Bushi, ishte djali i Nezir Bushit dhe nënës Mine. Ishte i lindur në fshatin Dukagjin – Burrelë, në Shqipëri. Në kohë kur u arrestua jetonte në Tetovë. Ishte i moshës 33 vjeçare. Pas përfundimit të shkollës fillore dhe asaj të mesme në Shqipëri, ai shkoi në Romë për të studiuar në Akademin Ushtarake...

Gani Mehmetaj: Terrori i myslimanëve aziatikë mbi shumicën shqiptare

Në Dardani e në Maqedoni shumicën shqiptare i terrorizon pakica myslimane aziatike. Yjtë e mediave janë hoxhallarët e Bashkësisë Islame të Kosovës, ndërsa asnjëri pre tyre nuk janë shqiptarë. I kanë përzgjedh dhe i kanë bashkuar në një institucion islamik shërbimet e fshehta serbe, turke e shoqatat e dyshimta islame. Është vështirë ta kuptosh urrejtjen patologjike të hoxhallarëve myslimanë aziatikë...

Florim Zeqa: Ndarja në baza etnike, antihumane dhe antikushtetuese!

Mosbërja publike e dokumentit të “Draft-Statutit” për Asociacionin e Komunave Sebe në veri, përveq dilemave të mëdha, paraqet rrezik të madh për vendin. Mjafton ta kthejmë kujtesën në kompetencat ekzekutive, statutin dhe logon e këtij Asociacioni, i cili përveq bashkimit të komunave serbe, më pas ky subjekt do të del me autonomi të gjerë. Duhet kujtuar lexuesve dhe...

Përparim Hysi: Makina e kryetarit

Edhe kryetari u bë me makinë. Makinë private, enkas për të. Edhe shoferi paguhet nga shteti, se kryetari ka merita të mëdha. Urime, kryetar,  bërtasin "eunukët" këtej poshtë, se gjasme me këtë urim, kryetari do t'i ketë në listë  për t'i ndihmuar, Por kryetari as që ka nge të presë urime, se ai i ka"merituar me kohë" dhe kjo makinë për të veç është...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora