E merkure, 06.12.2023, 07:53 AM (GMT)

Search by date: 11/13/2023

Ramazan Bekteshi: Lista e hebrejve amerikanë që e ndihmuan Kosovën

Miq të nderuar, u mundova të vë në spikamë listën e miqve tanë, hebrejve amerikanë, perfaqësues në Kongres, Senat dhe më shumë, që na u gjindën në kohë të vështira, kur lobohej për sensibilizim të opinionit ndërkombëtar per lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, kur lobohej për intervenimin e NATO-s, për fushatën ajrore 78-të ditëshe...

Visar Zhiti: Aleluja! Një dhënie dore dhe një buzëqeshje

Më mrekullon kjo që po shoh: një grua me uniformën e mbrojtjes izraelite IDF (Izrael Defense Forces), po takon një vogëlushe… palestineze? Lutem të jetë kështu!Sa dhimbje ka, madje shoh buzëqeshjen, ndërsa te fëmijët ende jo, shpresë patjetër, por te gruaja tjetër në këmbë, me...

Kalosh Çeliku: Plumbi del me plumb

Amani, mosni më me veprime politike pakrye, dhe parulla Neokomuniste! Se, do t’i vjellë edhe zorrët nga barku: NUK KA “BESË” NË POLITIKË! Në politikë: ka mashtrime, tradhëti, vrasje, pabesi, dhe hajni. Luftë politike për poste partiake në pushtet.Plumbi, delë me plumbë! Nuk delë me çaj rusi, as tollumba...

Florim Zeqa: A është i mundur unifikimi i elektoratit rugovian në LDK!?

Pothuajse të gjitha subjektet politike shqiptare është duke i ndjekur sindromi i keq i ndarjeve dhe përçarjeve të brendshme, i ndikuar nga egoja për pushtet dhe privilegje, nga inatet e vogla personale të shndërruara në fraksione të mëdha politike të cilat më vonë po shkaktojnë ndarje të thella...

Mihal Gjergji: Bën ftohtë

Një zog tund kahët i drobiturPërndjekur keq nga dorë e fatitNjë vrundull ere e ka zbriturDhe strehë ju bë konak i fshatit Murlani drurëve u shkund borënE verbër nata mbi kodrinaKandili ndjek i heshtur orënMes territ ndizen vetëtima .,..
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora